DİŞ PROTEZLERİ VE ÇEŞİTLERİ

Diş protezi, ağız içi sorunları (eksik dişler, dişlerin herhangi bir parçasının olmaması ve ayrıca çene ve damağın yumuşak veya sert yapılarının olmaması) yeniden yapılandırmak için kullanılan ağız içi (ağız içinde) bir işlemdir. Prostodonti, diş protezlerinde uzmanlaşmış diş uzmanlığıdır. Bu diş aletleri arasında diş implantları , kronlar, köprüler , takma dişler ve kaplamalar bulunur ve bunların bazıları çıkarılabilir veya ağzınıza kalıcı olarak sabitlenebilir.

DİŞ PROTEZ ÇEŞİTLERİ

Çeşitli Protez Türleri Vardır:

Sabit diş protezleri – Hiç dişiniz yoksa sabit diş protezi kullanarak kalıcı çözüme ulaşabilirsiniz. Bu çiğneme açısından ideal bir çözümdür ve doğal dişlerimizmiş gibi özen gösterilmeli ve temizlenmelidir.

Hareketli diş protezleri – Tam protezler için overdenture modeli size güvenlik ve basitlik sağlayan bir çözümdür. Bu, diş implantlarına vidalanır ve takılır ve hasta temizlik için çıkarabilir.

İmplant destekli protezler – Burada adın kendisi her şeyi söylüyor. Diş implantları genellikle diş kökü gibi çene kemiğine yerleştirilir ve bir veya birkaç veya tüm diş sırasının yerini alabilir.

Kronlar – Kronlar, tek bir hasarlı diş için kullanılır veya bir veya daha fazla takma dişin her iki tarafına kronların yerleştirildiği bir köprünün parçasını oluşturur.

Protezler – Protezler fraksiyoneldir ve birkaç takma dişin yerine geçer veya tam ve bir dizi takma dişin yerini alır.

Kaplamalar – Kaplamalar, görünümlerini iyileştirmek için renksiz veya yontulmuş dişleri kaplayan ince kabuklardır.

Temel metal protezler – Metalik protezler, çeşitli metal alaşımlarından ve reçine yapısından yapılmış en yaygın kullanılan diş protezleridir.

Hibrit diş protezleri – Diş eksikliğinin kemiğin hacmini kaybetmesine neden olduğu durumlarda en uygun çözümdür.

DİŞ PROTEZ İŞLEMİ

Protezin nerede yapılacağına bağlı olarak (klinikte veya bağımsız bir laboratuvarda vb.) prosedürün tamamlanması birkaç gün ila birkaç hafta sürer.

Diş hekiminiz dişlerinizi ve ağız boşluğunuzu kapsamlı bir şekilde muayene edecek ve ayrıca diş protezi için ilgili dişlerin diş röntgenini çekecektir. Bu, diş hekiminizin kalan dişleri destekleyen, normal bir şekilde yiyip konuşmanızı sağlayan ve iyi görünen bir protez sunmasına olanak tanır. Bir sonraki adımda diş hekiminiz, çerçeveyi diş laboratuvarına göndermek için bir kalıba sokmanızı isteyerek mevcut dişlerin bir baskısını alacaktır. Diş hekiminin kararlarına göre porselen, akrilik, kompozit reçine, zirkonya gibi çeşitli malzemelerden diş protezleri hazırlanabilir.

Cihaz hazırlandıktan sonra yerleştirme prosedürü, kullanmak istediğiniz diş protezine göre değişir. İmplantları yerleştirmek için diş hekiminiz kemiğinize cerrahi olarak bir titanyum fikstür (direk) yerleştirecektir. O zaman protezi yerleştirmeden önce birkaç ay beklemeniz gerekir. Bu, implantın doğru şekilde yerleştirildiğinden ve kemiğe sabitlendiğinden emin olmak içindir. Bir kuron, köprü veya kaplama kullanmak üzereyseniz, diş hekiminiz protez için hazır hale getirmek için diş yüzeyinin bir kısmını çıkarabilir veya gömebilir. Protezlerin ağzınıza tam ve rahat bir şekilde oturduğundan emin olmak için kontrol edilmesi gerekir.

HANGİ DİŞ PROTEZLERİ SİZE UYGUN?

Herhangi bir tedavi önermeden önce diş hekiminiz veya protez uzmanınız, eksik diş sayısı, kalan dişlerin durumu ve çene kemiğinin kalınlığı vb. dahil olmak üzere ağzınızın genel sağlığını dikkate alacaktır. sadece bir veya iki diş eksik ve kalan dişler sağlıklı, köprü veya bölümlü protez daha iyi bir çözüm olabilir. Birkaç doğal diş kaldığında ve bunlar rahatsız edici koşullarda olduğunda, protezler veya implantlar en iyi seçenek olabilir. Ancak çene kemiği ince ise, diş hekiminiz implantı desteklemek için bölgeye ilave kemik greftlemek için kemik grefti isteyebilir.

Diş hekiminiz, ziyaret ettiğinizde hangi diş protezinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğuna dair en iyi tavsiyeyi önerebilir. Ancak maliyet, görünüm ve tedavi süresi gibi bazı faktörlerin akılda tutulması gerekir. İmplantlar, eksik dişler için her zaman çok doğal görünen bir çözüm sunar. Bununla birlikte, bir implant birkaç bin dolara mal olabilir ve tedavi altı aya kadar sürebilir.

Bu nedenle diş protezleri, eksik dişlerin yerine konarak hastaların kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca rengi bozulmuş veya hasar görmüş dişlerin daha çekici görünmesini sağlar. Diş probleminize bir protezin çözüm olabileceğini düşünüyorsanız, gülümsemenizi iyileştirme seçeneklerinizi görüşmek üzere San Francisco’daki Implant Pro Center’dan Dr. Ali ile randevu alın. Bir veya birkaç eksik dişi değiştirmek için köprü genellikle daha iyi bir seçimdir. Daha ucuzdur ve tedavi tipik olarak sadece iki diş ziyareti gerektirir. Protezler ekonomik bir seçenek olabilir, ancak kalıcı protez için hazır olmadan önce ağzınızın tamamen iyileşmesi ve uyum sağlaması için birkaç ay beklemeniz gerekir. Kaplamalar için porselen veya kompozit reçine kaplamaları tercih edebilirsiniz. Porselen kaplamalar genellikle kompozit reçine kaplamalardan daha pahalıdır ve 10 ila 20 yıl arasında dayanır.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top