Florür Tedavisinin Faydaları, Yan Etkileri ve Önerileri Nelerdir?

Florür Ve Diş Sağlığı

Florür, güçlü dişler oluşturan ve çürükleri önleyen doğal bir mineraldir. Onlarca yıldır önemli bir ağız sağlığı tedavisi olmuştur. Florür, sağlıklı diş minesini destekler ve dişlere ve diş etlerine zarar veren bakterilerle savaşır. Diş minesi, her dişin dış koruyucu tabakasıdır.

Florür özellikle diş çürüğü veya çürük geliştirme riskiniz yüksekse faydalıdır. Çürükler, bakteriler diş ve diş etlerinde biriktiğinde ve yapışkan bir plak tabakası oluşturduğunda oluşur. Plak, dişleri ve diş eti dokusunu aşındıran bir asit üretir. Plak mine tabakasını parçalarsa, bakteriler dişin merkezindeki sinirlere ve kana bulaşabilir ve onlara zarar verebilir.

Florür tedavisinin faydaları, yan etkileri, maliyeti ve nelerin beklenmesi gerektiği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Profesyonel bir florür tedavisi sırasında ne olur?

Diş hekimleri, yüksek konsantrasyonlu durulama, köpük, jel veya vernik şeklinde profesyonel florür tedavileri sağlar. Tedavi sürüntü, fırça, tepsi veya gargara ile uygulanabilir.

Bu tedaviler, suyunuzda veya diş macununuzda bulunandan çok daha fazla florür içerir. Başvurmaları sadece birkaç dakika sürer. Florürün tamamen emilebilmesi için tedaviden sonra 30 dakika boyunca yemek yememeniz veya içmemeniz istenebilir.

Diş hekiminize her zaman tam sağlık geçmişinizi verin ki sizin için doğru tedavileri seçebilsinler.

Ne kadar florüre ihtiyacınız var?

Amerikan Diş Hekimleri Birliği (ADA), ağız sağlığınıza bağlı olarak her 3, 6 veya 12 ayda bir diş hekiminizin ofisinde profesyonel bir florür tedavisi önermektedir. Çürükler için yüksek risk altındaysanız, diş hekiminiz evde düzenli olarak kullanmanız için özel bir florürlü durulama veya jel de reçete edebilir.

Aşağıdakiler çürük riskinizi artırabilir:

 • Aşırı alkol kullanımı
 • Yeme bozukluğu
 • Kötü ağız hijyeni
 • Profesyonel diş bakımı eksikliği
 • Kötü beslenme
 • Ağız kuruluğu veya azalmış tükürük

Yaygın diyet florür kaynakları şunları içerir:

 • Çay
 • Su
 • Haşlanmış yemek
 • Kemikleriyle yenen balıklar
 • Bebek maması

Çocuklar için florür

Çocuğunuz 3 yaşından küçükse dişlerini ancak yakın gözetim altında fırçalamalıdır. Diş fırçasına sadece ince bir tabaka florürlü diş macunu sürün. Diş macunu kılların yarısından daha azını kaplamalı veya bir pirinç tanesinden daha büyük olmamalıdır.

3 ila 6 yaş arası çocuklar için bezelye büyüklüğünde florürlü diş macunu önerilir. Çocukların dişlerini fırçalarken diş macunu tükürdüklerinden emin olmak için onları izlemelisiniz.

Florürün faydaları nelerdir?

Florür, bakterilerin mineyi aşındırmış olabileceği diş yüzeylerine mineralleri geri kazandırarak çalışır. Ayrıca zararlı oral bakterilerin büyümesini engelleyebilir ve boşlukları daha da önleyebilir.

Florür hem çocuklara hem de yetişkinlere yarar sağlar. Çocuklar florüre ne kadar erken maruz kalırsa, çürük geliştirme olasılıkları o kadar az olur. Büyük bir çalışma, bir yıl boyunca florür tedavisi alan çocuk ve ergenlerin yüzde 43 güvenilir kaynak diş çürüğü ve çürüklere sahip olma olasılığı daha düşüktür.

Diş macununa florür eklenmeden önce, araştırmalar, florürlü suyu olan kişilerin çürüklere yakalanma olasılığının yüzde 40 ila 60 daha azdır.

Florürün yan etkileri var mı?

Herhangi bir ilaç gibi, çok fazla florür olumsuz komplikasyonlara neden olabilir. Yanlışlıkla aşırı doz vererek veya size çok yüksek bir doz reçete edilerek çok fazla florür alabilirsiniz. Florür zehirlenmesi günümüzde çok nadir görülür, ancak kronik aşırı maruz kalma küçük çocuklarda gelişen kemik ve dişlere zarar verebilir. Birçok çocuk diş macunu florür içermez.

Çok fazla florür şunlara neden olabilir:

 • Olgun dişlerde beyaz lekeler
 • Dişlerde lekelenme ve çukurlaşma
 • Kemik homeostazı ile ilgili sorunlar
 • Çok güçlü olmayan çok yoğun kemikler

Florür takviyesi haplarında aşırı doz gibi akut toksisite şunlara neden olabilir:

 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Yorgunluk
 • Aşırı terleme

Hatta ölüme bile yol açabilir. Florür takviyelerini daima çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

Diş macunu kullanmanız gerekiyor mu?

Günde iki kez dişlerinizi fırçalamak, dişlerinizden ve diş etlerinden plak çıkarmanın en iyi yoludur. Diş fırçasının kapatamayacağı diş yüzeylerine ulaşmak için diş ipi kullanmak veya interdental diş temizleyici kullanmak gereklidir.

Diş fırçalamanın hareketi ve sürtünmesi çok önemlidir. Dişlerinizi sadece su ile fırçalayabilirsiniz ancak florür ve diğer temizlik maddeleri içeren diş macunu kullanmak diş fırçalamanın faydalarını büyük ölçüde artıracaktır.

Florür çoğu su kaynağında doğal olarak bulunur, ancak musluk suyuna eser miktarda florür eklemek, düzenli olarak diş hekimine gitmeyen kişiler için özellikle faydalıdır.

Florürü iki şekilde alabilirsiniz:

diş macunu ve diş hekimindeki tedavilerden topikal olarak

sistematik olarak su ve diyet takviyeleri içinde

ADA’ya göre , hem topikal hem de sistemik olarak florür almak en iyisidir. Bu nedenle, yerel suyunuz florür ilavesiyle güçlendirilse bile, yine de florürlü diş macunu kullanmanız gerekir.

Götürmek

Florür, boşlukları önleyen doğal bir mineraldir. Diş minesine mineralleri geri kazandırır ve ağızda zararlı bakterilerin oluşmasını engeller. Florürde aşırı doz, olumsuz komplikasyonlara neden olabilir.

Ağız sağlığı, diğer vücut fonksiyonlarını ve genel sağlığı büyük ölçüde etkiler. Ağzınıza iyi bakmak için:

Dişlerinizi her seferinde iki dakika olmak üzere günde iki kez fırçalayın.

Günde bir kez diş ipi kullanın.

Şekerli atıştırmalıklardan ve içeceklerden kaçının.

Sigara içmeyin.

Yılda en az bir kez kurul onaylı bir diş hekimini ziyaret edin.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top