Gingivektomi ve Gingivoplasti

Diş Başına – Dental Prosedür Kodu Açıklama

Bu diş prosedürü kodu, birden fazla spesifik prosedürü kapsaması bakımından benzersizdir.

Hem gingivektomi hem de gingivoplasti diş eti dokusunun cerrahi olarak çıkarılmasını içerirken, diş eti cebini çevreleyen hastalıklı diş eti dokusunu çıkarmak için bir gingivektomi yapılır.

Diş eti dokusunu yeniden şekillendirmek için diş eti estetiği yapılır – bazen bir diş eti ameliyatından sonra, ancak çoğu zaman diş eti ameliyatından bağımsız olarak.

Her iki prosedür de yalnızca kozmetik nedenlerle gerçekleştirilebilir, ancak yapıldığında bu kod kapsamında değildir. Bu iki prosedür kapsandığında, bunun nedeni klinik bir nedendir, periodontal hastalık.

Periodontal hastalık diş etlerini ve dişin bağlı olduğu kemiği etkiler. Diş kaybına ve diş eti çekilmesine neden olan ve öncesinde diş eti iltihabının eşlik ettiği gelişmiş bir bakteriyel enfeksiyondur.

Semptomlar diş etlerinde kanama, röntgende kendini gösteren kemik kaybı, aşırı diş hareketliliği, diş eti çekilmesi veya diş eti çizgisi boyunca veya altında herhangi bir eksüda (irin veya berrak sıvı) varlığını içerebilir.

Periodontal hastalık ilerledikçe, hastalığın görünür belirteçleri (plak ve diş taşı) dişin kenarı boyunca aşağıya, diş eti çizgisi ve diş minesi arasındaki doğal cebe doğru göç eder. Bunu yaparken diş eti dokusunu alevlendirir ve diş ile diş eti arasındaki doğal olarak ince olan boşluğu genişletir.

Bu boşluk genişledikçe, kökün dış yüzeyi boyunca hassas doku liflerine daha fazla bakterinin erişmesine izin verilir ve çok fazla hasar yapılabilir.

Hastalığın ilerlemesini durdurmak için genellikle bir gingivektomi reçete edilir. Aynı şekilde, diş eti çizgisini yeniden şekillendirebilen bir gingivoplasti, garip şekilli veya fazla büyümüş diş etlerindeki hastalıklarla mücadele etmek için kullanılabilir.

Bu diş prosedürü kodunun prosedürleri, cerrahi yapılarına rağmen oldukça basittir.

Her iki prosedürde de diş hekiminiz, bölgede plak ve diş taşı olmadığından emin olmak için önce dişlerinizi iyice temizleyecek (muhtemelen periodontal pullanma ve kök planlaması) ve ardından bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi uygulayacaktır.

Daha sonra diş eti estetiği ile diş hekiminiz diş eti dokusunun hastalığa katkıda bulunan herhangi bir bölümünü şekillendirecek ve çıkaracaktır. Gingivoplasti kesileri sadece birkaç dakika sürer ve estetik bir gözle yapılır.

Gingivektomi ile bölge uyuşturulduktan sonra diş hekiminiz kesiğin nerede yapılacağını anlamak için cebin derinliğini belirlemek için bir sonda kullanacaktır.

Buradaki fikir, cebi ortadan kaldırmak için yeterli diş eti dokusunu çıkarmak ve daha fazlasını değil. Bu nedenle bu derinlik belirlendikten sonra diş eti dokusu dişe 45 derecelik bir açıyla, açının aşağı eğimi dişin köküne doğru olacak şekilde kesilir.

Bunu tasavvur etmek zor olabileceğinden, aşağıdaki örneği göz önünde bulundurun:

 

Diş hekiminin bu prosedürde yaptığı kesim, kütük bir grafit uca ulaşmak için ahşabın bir kısmını kurşun kalemden çıkarmak isteseniz yapacağınız kesimin aynısıdır. Yani, dişiniz kesmek istemediğiniz küt uç olsaydı, yapacağınız kesim kurşun kalem örneğinde silgiye doğru ve gingivektomi örneğinde aşağıya, köke doğru eğimli olurdu.

Diş hekimleri bu kesimi apikal olarak adlandırır. Diş hekiminiz yalnızca gerektiği kadar dokuyu alacaktır. Unutmayın, diş cepleri inç olarak değil milimetre olarak ölçülür. Çoğu gingivektomi genellikle bistüri ile yapılırken, elektrocerrahi üniteleri, elmas frezler ve lazerler kullanılarak da yapılabilir.

İşlem tamamlandıktan sonra kesilen diş eti dokusuna cerrahi bir pansuman yapılacak ve işlemi takip eden günlerde ağzınıza nasıl bakmanız gerektiği konusunda size talimat verilecektir.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top