Diş Beyazlatma Yöntemleri

Daha parlak bir gülümseme mi istiyorsunuz? Diş beyazlatma söz konusu olduğunda, iki seçeneğiniz var. Bunlardan bir tanesi diş polikliniğine giderek yapılan beyazlatma işlemi, diğeri ise evde yapılan beyazlatma ya da bakım işlemi.

Her iki diş beyazlatma seçeneğinde de peroksit bazlı ağartma maddeleri kullanır. Evde kullanılan beyazlatma çözümleri, %3 ila %20 peroksit (karbamid veya hidrojen peroksitler) içerir. Poliklinikte yapılan beyazlatma çözümleri ise %15 ila %43 arasında peroksit içerir.

Genel olarak, dişlerinizde daha güçlü bir solüsyonu ne kadar uzun süre tutarsanız, dişleriniz o kadar beyaz olur. Ancak beyazlatma solüsyonundaki peroksit yüzdesi ne kadar yüksekse dişlere o kadar kısa uygulanmalıdır. Jeli daha uzun süre tutmak dişi kurutur ve diş hassasiyetini artırır.

Dolayısıyla, her iki seçeneğin artıları ve eksileri vardır. Ancak, evde diş beyazlatma kitlerini denemeden önce diş hekiminizle görüşmenizde ve onun önerilerini dikkate almanızda büyük yarar var. Ayrıca. Beyazlatma işlemi, porselen kuronları veya kompozit diş rengindeki bağları beyazlatmaz.

Poliklinikte Diş Beyazlatma

Diş hekiminiz tarafından yapılan diş beyazlatma, dişlerin daha hızlı parlak olmasını sağlayabilir. Ağartma solüsyonu genellikle evde kullanılan kitlerden çok daha güçlüdür. Ayrıca, beyazlatma sürecini hızlandırmak ve yoğunlaştırmak için ısı, ışık veya ikisinin bir kombinasyonu kullanılabilir.

En çarpıcı sonuçlar, dişlerin genellikle üç ila sekiz ton daha parlak hale gelmesidir. Yaklaşık 30 ila 60 dakika içerisinde işlem tamamlanır. Bazı diş hekimleri 2 saatlik tek bir randevuda yapılabilecek teknikleri kullanırlar (örn. Zoom sistemi).

Evde Diş Beyazlatma

Evde diş beyazlatmak için birçok seçenek vardır, en yaygın olanları şunlardır:

 • Diş beyazlatma şeritleri ve jelleri. Fırça veya ince bir şerit ile doğrudan dişlere uygulanan bu peroksit bazlı diş beyazlatma ürünlerinin genellikle 10 ila 14 gün boyunca günde bir veya iki kez uygulanması gerekir. Sonuçların alınması dört veya daha fazla ay sürebilir.
 • Tepsi bazlı diş beyazlatma sistemleri. Bu diş beyazlatma seçeneğiyle, ağız koruyucu benzeri bir tepsi peroksit bazlı bir ağartma jeli veya macunu ile doldurulur ve dört haftaya kadar günde bir ila birkaç saat dişlerin üzerine yerleştirilir. Tepsi bazlı diş beyazlatma sistemlerini reçetesiz satın alabilir veya diş hekiminiz tarafından kişiye özel olarak yaptırabilirsiniz. Maliyet 150 ila 600 dolar arasında değişebilir.
 • Diş beyazlatıcı diş macunları. Hafif aşındırıcı oldukları için her diş macunu dişlerdeki lekeleri çıkarmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, beyazlatıcı diş macunları, dişlerdeki lekeleri bir ağartma maddesinin yardımı olmadan temizlemeye yardımcı olan kimyasallar veya parlatıcı maddeler de içerir. Diş beyazlatıcı diş macunları nispeten ucuzdur ve dişleri yaklaşık bir ton aydınlatır. Bazı beyazlatıcı diş macunları peroksit içerir, ancak dişlerde beyazlatma yararı sağlayacak kadar uzun süre kalmazlar.

Dişleri Beyaz Tutmak İçin Gerekenler

İster evde diş beyazlatma sistemi kullanın ister diş hekiminize dişlerinizi beyazlaştırın, her gün fırçalayarak, diş ipi kullanarak ve durulayarak sonuçların korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, asitli ve tane açısından zengin yiyeceklerin ve içeceklerden aşırı tüketilmesinden de kaçınılması gerekmektedir.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top