İnley ve Onley Dolgu Nedir?

İnley ve onley dolgu, bir dişin basit bir dolgu işlemiyle tedavi edilemeyecek kadar geniş, fakat kaplama yapılamayacak kadar da az bir kısmı çürüdüğünde başvurulabilecek çözümler arasındadır. Bu işlemler için seçilecek dolgu materyali genellikle seramiktir. Genel olarak, porselen dolgu olarak da nitelendirilmektedir.

İnley ve onley dolgular laboratuvar ortamında üretilir diş hekimleri tarafından dişe monte edilen dolgulardır. Geleneksel dolgular gibi şikayet üzerine randevuya gelen hastaya doğrudan uygulanamazlar. Hastanın ağız yapısına ve diş rengine uygun şekilde kişiye özel hazırlanırlar. Estetik değeri yüksek tutulduğu için estetik diş hekimliği uygulamaları arasında değerlendirilebilirler.

İnley ve Onley Dolgu Farkları Nelerdir?

İnley ve onley dolgular diş üzerinde uygulandıkları bölgeler ve dişte meydana gelen çürüğün büyüklüğü bakımından farklılık gösterirler. Temel fark şöyle açıklanabilir:

İnley dolgu, dişin tepeciklerini içine almayan derecedeki diş doku kayıplarından uygulanır. Çürüğün geleneksel dolgu yöntemiyle kapatılabilmesi mümkün olabilir fakat avantajlarından dolayı tercih edilir. İnley dişin yapısına ve çürüğün boyutuna göre özel olarak üretilir ve dişin iç kısmına yerleştirilir.

Onley dolgu ise kuron kaplamaya biraz daha benzer ve dişin üst kısmında bulunan çürükler için kullanılır. Genellikle büyük dolgulardır. Yine inley dolgular gibi onley dolgular da dişin yapısına ve çürüğün boyutuna göre özel olarak üretilirler.

İnley ve Onley Dolgu Nasıl Yapılır?

İnley dolgular ve onley dolgular, kuron kaplama işlemine benzer bir işlemlerle yapılırlar. Fakat, kuron uygulamasında olduğu kadar bu işlemlerde diş yapısının şekillendirilmesine gerek kalmaz. Diş hekiminin temel amacı doğal diş yapısını mümkün olduğunca korumak olduğu için kuron uygulaması, inley ve onley dolguların yetersiz olduğu durumlarda tercih edilmektedir.

İnley ve Onley Dolgu Uygulama Aşamaları:

Geleneksel dolgu işlemlerinde de olduğu gibi ilk yapılacak iş dişin çevre alanının uyuşturulması ve dişte çürümenin meydana geldiği bölgelerin temizlenmesidir.

Daha sonra dijital olarak yapılan modelleme çalışmaları ile ya da macun kalıbı ve benzeri bir malzeme kullanılarak dişin ölçüleri bir kalıba alınır ve diş laboratuvarına gönderilir. Dişin modelinin belirlenmesi ile birlikte seramik ya da reçine kullanılarak inley ya da onley dolgular elde edilmiş olurlar.

Ölçüler alınıp laboratuvara gönderildikten ve laboratuvardan kalıcı dolgu malzemelerinin gelmesine kadar geçen süre için geçici bir dolgu hazırlanır ve dişe uygulanır. Bu işlem ayrıca tek seansta bitebilir. Eğer birden fazla seans gerekirse, ikinci randevuda geçici olarak hazırlanan dolgu çıkartılarak kalıcı inley ya da onley dolguları yerleştirilir.

İnley ve Onley Dolguların Avantajları

 • Tam seramiktir ve estetik görüntü açısından başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.
 • İnley ve onley dolgular güçlü, ve uzun ömürlü malzemelerden meydana gelmiştir.
 • Normal dişlerinize günlük olarak uygulayacağınız bakımdan farklı bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Gün içerisinde yapılan diş fırçalama işlemi veya diş ipi kullanımı yeterli olacaktır.
 • Bu dolgu yöntemiyle dişin doğal dokusu mümkün olan en iyi şekilde korunmuş olacaktır.
 • Aşınma değeri açısından bakıldığında kompozit dolguya göre daha dirençli bir yapısı vardır.
 • Ağız bakımı düzenli, doğru ve eksiksiz yapıldığında, uzun yıllar kullanılacak bir dolgu çeşididir.
 • Estetik diş hekimliğinde sıklıkla tercihe edilen yöntemlerdendir.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top