SÜT DİŞİ (BEBEK DİŞİ) KANAL TEDAVİSİ

Çoğu zaman, özellikle çocuklar için Naperville diş hekimlerimiz önlemeye odaklandığından, süt dişlerinde kanal tedavisi gibi daha kapsamlı tedavilerden kaçınabiliriz. Bununla birlikte, bir süt dişinin kök kanalının önerildiği noktaya kadar zarar gördüğü durumlar vardır. Bu ebeveynler için oldukça şaşırtıcı olabilir. Ne de olsa süt dişleri zaten düşecek, peki onları kurtarmanın ne anlamı var? Pekala, bu sevimli küçük inci beyazları, çiğnemeye ve konuşmaya yardımcı olmak ve kalıcı dişlerin düzgün bir şekilde çıkması için yer kazanmak da dahil olmak üzere bir dizi önemli amaca hizmet ediyor. Bu nedenle, dişin doğal olarak düşeceği zamana yakın değilse, denemek ve kurtarmak ve çekim yerine bebek kök kanalını tercih etmek faydalı olabilir.

Bir Dişin Anatomisi

Bebek kök kanallarına derinlemesine dalmadan önce, hızlı bir diş anatomisi dersi verelim. Tüm dişlerin dış yüzeyinde mine olarak bilinen süper güçlü bir kaplama bulunur. Eğlenceli gerçek: Emaye, insan vücudundaki en sert ve en mineralize maddedir! Minenin altında da oldukça sert olan dentin bulunur, ancak mikroskobik tüpleri vardır. Emaye aşındığında ve dentin açığa çıktığında, bu tüplerden sıcak ve soğuk duyumları geçebilir, bu da dişleri acıtan veya hassas hissettiren şeydir. Son olarak, her iki katmanın altında hamur bulunur. Bu aslında sinirleri ve kan damarları olan canlı dokudur. Pulpa, dişin ortasındaki pulpa odasında ve bu odadan dişin köküne doğru dallanan “kanallar” olarak adlandırılan geçitlerde bulunur.

Bebek Dişine Kanal Tedavisi Ne Zaman Gereklidir?

Spor yaparken yüze vurulma gibi travma, çocuklarda bakteri ve derin boşluklar gibi şeyler pulpaya zarar verebilir ve iltihaplanma ve enfeksiyona neden olabilir. Tedavi edilmezse enfeksiyon kanallardan geçerek diş kökünün uçlarından dışarı çıkabilir, çene kemiğine yayılabilir ve potansiyel olarak apseye yol açabilir ve daha fazla ağrı ve hasara neden olabilir.

Çocukların süt dişlerinde kanal tedavisine ihtiyacı olup olmadığını belirlemenin tek yolu diş hekimini ziyaret etmektir. Yenilikçi Pediatrik Diş Hekimliğinde, en iyi tedavi yöntemini belirlemek için çocuğunuzun dişinin içini rahat bir şekilde net bir şekilde görmek için gelişmiş teşhis kullanıyoruz. Bununla birlikte, nedensiz, zonklayıcı ağrı, çocuğunuz yemeyi veya içmeyi bitirdikten sonra devam eden sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet, renginin koyulaşması, yemek yerken veya dişe baskı uygularken belirgin ağrı veya diş etlerinde küçük bir şişlik gibi belirtiler dişin yakınında sivilce gibi görünen tüm işaretler, bir dişin bir bebek kök kanalına veya pulpotomiye ihtiyacı olabileceğinin işaretleridir.

Süt dişlerine kanal tedavisi uygulamamızın nedeni, süt dişinin kalan diş yapısını korumak ve onu destekleyen diş eti dokusunu ve kemiklerini güvende tutmaktır. Kanal tedavisi enfeksiyonu önleyebilir ve gelişen kalıcı dişlerin sağlıklı kalmasını sağlayabilir. Yakın gelecekte diş kendi kendine düşmeyecekse, süt dişinde çekim yerine kanal tedavisi yapılabilir.

Bebek Kanal Tedavisi Nasıldır?

Kanal tedavisi çok kötü bir üne kavuştu ama bizim pratiğimizde modern teknikler ve teknolojiler kullanıyoruz, böylece bebeğiniz kanal tedavisi sırasında çocuğunuz hiçbir şey hissetmeyecektir. Aslında çoğu hasta için normal bir dolgudan daha kötü değildir. Gerekirse, yoğun çalışmaya ihtiyaç duyan çok küçük çocuklar, aşırı endişeli çocuklar veya özel sağlık bakımı ihtiyacı olan çocuklar için olduğu gibi, deneyimi daha da kolaylaştırmak için güvenli sedasyon diş hekimliği de sunulmaktadır.

 

Bebek kök kanalı prosedürü veya pulpotomi, diş etlerini ve dişi uyuşturmayı içerir. Daha sonra sinir ve pulpa dokusunun hasarlı kısmını çıkarmak için ufacık küçük aletler kullanılır. Alan dezenfekte edip sterilize edilir ve kalan kısmın üzerine bir ilaç yerleştirilir. Son olarak, geride kalan küçük delik kapatılır. Tipik olarak, dişi korumak için pediatrik bir taç önerilir. Taç çocuğunuzun küçük chomper’ını normal boyutuna, şekline ve işlevine geri getirecek ve çocuğunuzun dişlerinin geri kalanı gibi görünmesini sağlayacaktır.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top