Frenektomi Nedir?

Frenotomi olarak da bilinen bir frenektomi, vücuttaki bağlayıcı dokunun kesildiği veya değiştirildiği herhangi bir prosedüre atıfta bulunabilir. Frenektomi prosedürleri, özellikle yaşamın bebeklik döneminde oldukça yaygındır. Örneğin sünnet gibi genital frenektomiler Amerika Birleşik Devletleri’nde sıklıkla görülür. Bununla birlikte, çoğu zaman bu terim, bir dil bağını veya dudak bağını çözmeyi amaçlayan sözlü bir prosedürü ifade eder.

Ağzınızda “frenum”, dudaklara ve diş etlerine bağlı bir yumuşak doku parçasını ifade eder. Frenum çok kısa veya çok sıkıysa emzirme, yutma veya konuşma gelişimini engelleyebilir.

Bu makale, oral frenektomiler hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayacaktır.

Lingual Frenektomi

Lingual frenum , dilinizi ağzınıza bağlar. Dilinizi ağzınızın çatısına dokundurursanız, muhtemelen dilinizin altında uzanan lingual frenum’u hissedebilirsiniz. Lingual frenumun uzunluğu kişiden kişiye değişir. Bazı durumlarda, insanlar çok kısa bir lingual frenumla doğarlar. Bu kısaltılmış frenum, dilin hareketini kısıtlar. Bu duruma ankiloglossi veya “dil bağı” denir. Dil bağı neredeyseyüzde 5Güvenilir Kaynakbebeklerin. Erkeklerde kızlara göre daha sık görülür.

Dil bağı, bebeklik yıllarında emzirmeyi ve çocuk büyüdükçe konuşma gelişimini etkileyebilir. Lingual frenektomi adı verilen hızlı bir prosedür, dile daha fazla hareket alanı verebilir.

Maksiller Frenektomi

Labial frenum, üst dudağınızı ön dişlerinizin hemen üzerindeki diş eti bölgesine bağlar. Bu frenum ortalamadan daha kısa ise konuşma gelişiminde güçlük çekebilir. Bu durum bir tür dudak yapışmasıdır. Dudak yapışması ayrıca diş gelişimi ile ilgili bir sorun oluşturabilir ve diş etlerini ve ön dişleri tamamen temizlemeyi zorlaştırabilir. Bu, diş eti hastalığı ve diğer diş komplikasyonları riskini artırır .

Maksiller frenektomi, üst dudağa daha fazla hareketlilik kazandırabilir.

Frenektomi Prosedürü

Çoğu durumda, oral frenektomi prosedürü oldukça basittir. İşte genel adımlar:

 • Doktorunuz veya çocuk doktorunuzla görüştükten sonra, frenektomi prosedürünü alan kişinin yüzü yukarı bakacak şekilde sabitlenmesi gerekecektir. İşlem sırasında çocuğunuzu tutmanız gerekebilir.
 • Doktorunuz herhangi bir ağrıyı gidermek için bölgeye topikal anestezi uygulayabilir.
 • Doktorunuz bir neşter, cerrahi makas veya bir dağlama aleti kullanarak frenumu hızla kesecektir.
 • Dudak bağı şiddetli veya daha karmaşıksa, kesiği kapatmak için birkaç dikiş gerekebilir.
 • Tüm prosedür muhtemelen baştan sona 15 dakika veya daha az sürecektir.

Lazer Frenektomi

Bir lazer frenektomi, temel olarak geleneksel bir oral frenektomi ile aynı prosedürdür. Tek fark, prosedürün enfeksiyon ve kan kaybı riskini en aza indiren bir lazer kullanmasıdır.

Bebeklerde Frenektomi

Dudak bağı ve dil bağı tipik olarak bebeklerde tanımlanır. Bu koşullara sahip bebekler bazen emzirmede etkili olamamaktadır. Bu, bebekte yavaş kilo alımına veya kilo kaybına neden olabilir. Emziriyorsanız, bebeğinizde dudak bağı veya dil bağı varsa, beslenme sırasında daha fazla ağrı hissedebilirsiniz.

Bir bebekte frenektomi yapmak nispeten basittir. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı veya diş hekimi, ofis ortamında frenektomi yapabilir. Riskler ve komplikasyonlar minimumdur.

Yetişkin Frenektomi

Yaşlandıkça, ağız boşluğu önemli ölçüde değişir. Konuşmanız normal bir şekilde gelişiyorsa ve yeme-içme sorununuz yoksa dil bağı veya dudak bağı sorununu yetişkin gibi tedavi etmeniz gerekmeyebilir. Bununla birlikte, bir frenum diş etlerini alt ön dişlerden uzaklaştırarak diş eti çekilmesine neden olabilir. Ayrıca dilinizin hareketliliğini veya dudaklarınızı hareket ettirme yeteneğinizi de kısıtlayabilir.

Bu durumlarda, yetişkin bir frenektomiyi düşünebilirsiniz. Yetişkin frenektomi prosedürü, bebek frenektomisinden daha uzun bir iyileşme süresi gerektirebilir.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top