Ağız hijyeninin sağlaması için sadece diş ve diş etlerinin temiz tutulması değil, bunun yanında genel sağlığının korunması da oldukça önemlidir. Ağız bölgesindeki hijyen ihmal edildikçe plak oluşmakta, oluşan plak diş etlerinin üstünde ve diş ile diş etleri arasında birikmeye başlamaktadır. Bunun sonunda da tükürükteki minerallerle birleşerek diş taşlarının oluşumuna sebep olur.
Ağız hijyeninin sağlanmasındaki asıl amaç oluşabilecek diş plağını önlemek ve oluşan diş plağını ortadan kaldırmaktır.
Diş plağı; diş ve diş eti sınırına tutunan, gıdalardan arta kalan artıklar ve çeşitli bakterilerin birleşmesi ile meydana gelen, genellikle beyaz-sarı renkli görünen yumuşak ve yapışkan bir halde olan tabakadır.
Dişlerin üzerinde oluşan ve uzun süreli temizlenmeyen plak; diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına neden olur. Bununla birlikte oluşan diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi, sadece dişlerin kaybedilmesine neden olmaz, aynı zamanda genel vücut sağlığını da olumsuz etkiler.
Ağız hijyenini sağlamanın birçok yolu bulunur:

– Diş Fırçası: Sabahları kahvaltı yapıldıktan sonra ve akşamları yatmadan önce olmak günde en az iki kere dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Dişleri fırçalamak, ön ve arka dişler ile çiğneme yapılan bölgelerde biriken plak oluşumunun ortadan kaldırılmasına olanak sağlar.
– Diş İpi: Diş fırçaları, dişlerin ara yüzeylerine giremediğinden, bu alanların temizliğinde yetersiz kalmaktadır. Dişlerin ara yüzlerinin uzunca bir süre temizlenmemesi çürüklerine sebep olmaktadır. Diş ipleri ile dişlerin ara yüzlerine rahatlıkla girilebilmekte ve bu sayede dişlerde oluşabilecek plak ve gıda kalıntılarının bir araya gelmesi engellenmektedir. Gün içerisinde bir kez kullanılması önerilmektedir.
– Diş Arası Fırçalar (Ara Yüz Fırçaları): Diş arası fırçaları, diş eti çekilmesi problemi ile karşılaşan hastaların tedavileri için kullanılır. Küçük küçük bir araya gelmiş fırça demetleri şeklinde bir yapısı vardır. Dişlerde oluşabilecek plağın önüne geçmesinin yanında, dişe etlerine masaj uygulayarak bu bölgelerdeki kan dolaşımını artmasına olanak tanırlar. Bu sayede de kişilerin diş eti çekilmelerinde yavaşlama görülür.
– Dil Fırçası: Diş ve diş etleri için zararlı olan bakteriler, bu bölgelerin dışında dil yüzeyinde de meydana gelebilmektedirler. Bu sebeple, dişlerin fırçalamasından sonra dilin de fırçalanması önerilmektedir. Fakat, dilin yüzeyinin hassas olması, dili temizleyen fırçaların da aynı oranda hassas olması anlamına gelmektedir. Zira, fırçalama işleminden dil zarar görmemelidir.
– Ağız Duşu: Ağızlarında sürekli olarak protez bulunan hastaların, plak ve gıda artıklarından kurtulabilmeleri için, bir cihaz yardımı ile, basınçlı su ve hava ile temizlenmesidir.
– Protez Fırçası: Sabit olmayan ve ağızda hareket ettirilebilen protez kullanan hastaların sahip oldukları protezlerinin temizlenebilmeleri için özel olarak üretilmiş fırçalardır.
– Gargara İşlemi: Tek başlarına ağız temizliği için kullanılmazlar. Dişlerin ve diş aralarının temizliği sonrasında genel ağız temizliğine destek olurlar. Kullanım süresi ve şekli için muhakkak hekim bilgisine ve onayına ihtiyaç vardır .

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top