Tunnel (Tünel) Tekniği

Diş eti çekilmesi, birkaç farklı şekilde tedavi edilebilen (birkaç farklı nedeni olan) bir durumdur. Şu anda, diş eti çekilmesi genellikle “iğne deliği tekniği” veya “tünel tekniği” olarak adlandırılan yöntemle tedavi edilir. Her ikisi de benzer özelliklere sahiptir ve genellikle diş eti çekilmesinin tedavisi söz konusu olduğunda aynı sonuçlara ve başarı oranına sahiptir. Bununla birlikte, her bir hasta için hangi ameliyatın doğru olduğuna karar verirken karşılanması gereken kriterlerde bazı farklılıklar vardır ve doktorun prognozuna bağlı olarak bir yöntem diğerinden daha etkili olabilir.

Dişeti Çekilmesinin Nedenleri

Diş eti çekilmesinin meydana gelmesinin birkaç farklı yolu vardır. Bazen bir hastanın diş eti çizgisinin eninde sonunda kendi kendine çekeceği genetik olarak önceden belirlenir. Bu, önlemeyi biraz zorlaştırır. Bununla birlikte, diğer yaygın nedenler, alabileceğiniz bir dereceye kadar önleyici bakıma sahiptir. Kontrolsüz bırakılırsa periodontal hastalık diş eti çekilmesine neden olabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda çok önlenebilir. Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamak, diş ipi kullanmak, gargara ile durulamak ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak diş eti iltihabını ve periodontal hastalığı uzak tutmaya yardımcı olabilir, böylece diş eti çekilmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bunun dışında diş gıcırdatma veya çok sert fırçalamadan kaynaklanan travmalar da zamanla diş eti çekilmesine neden olabilir.

Hastalar Neden Tünel Tekniğine Dikkat Etmeli?

Tünel Tekniğinin avantajı, “blok” kemik greftleme gibi diğer kemik greftleme tekniklerine kıyasla düşük ağrı ve düşük komplikasyon oranı ile yüksek başarı oranına sahip olmasıdır. Ancak tünel açmanın gerçekleştirilebilmesi için kemiğin implantların yerleştirilebilmesi için yeterince uzun veya yeterince yüksek olması gerekir.

Ancak tünel restorasyonu tekniğe duyarlıdır ve deneyimsiz restoratif diş hekimleri için özellikle zorlayıcı olabilir. Tünel Tekniği gibi diş eti çekilmesi tedavileri için yüksek vasıflı ve deneyimli bir uzman seçmek çok önemlidir.

Tünel Tekniği, Pinhole Tekniğinden Ne Kadar Farklıdır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, her hasta belirli bir diş eti çekilmesi ameliyatına aday değildir. Sonuç olarak, diş eti çekilmesinin tedavisi için birden fazla yaklaşım vardır. “İğne deliği” yöntemi gibi tünel açma tekniği de kesisiz bir işlemdir. Bir periodontist, kök yüzeyini detoksifiye etmek ve enfeksiyonların yayılmasını önlemek için diş eti çekilmesi nedeniyle ortaya çıkan açıkta kalan kök yüzeylerini bir doksisiklin solüsyonu ile temizleyerek başlar. Daha sonra cerrah diş ve diş eti arasında boşluk oluşturmak için özel bir aletle diş etlerinin altına tünel açacaktır. Bu, deri greftinin diş etlerine daha kolay ve daha az invaziv bir şekilde yerleştirilebilmesi için yapılır. Deri grefti yerleştirildikten sonra, diş eti dokusu açıkta kalan kökleri örtecek şekilde kaldırılır ve bir dikişle yerinde tutulur. Ağzın aynı bölgesine kaç diş aşılanmış olursa olsun sadece tek bir sütür kullanılır, bu da dikişi pek sevmeyen hastalar için iyi bir haberdir. İyileştikten sonra, daha önce çekilmiş diş etleri, operasyon sırasında aşılanmamış komşu diş eti dokusu ile aynı görünecektir. Ayrıca, iğne deliği yönteminde olduğu gibi, tünel tekniğinin de periodontitis için bir tedavi olmadığı, ancak diş eti çekilmesinin tedavisinde de etkili olduğu belirtilmelidir.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top