İltihaplı ve ağrılı bir ağız için genel bir terim olan stomatit , kişinin yemek yeme, konuşma ve uyku yeteneğini bozabilir . Stomatit , yanakların içi, diş etleri, dil , dudaklar ve damak da dahil olmak üzere ağzın herhangi bir yerinde oluşabilir .

Stomatit Çeşitleri

Stomatit türleri şunları içerir:

 • Aft yarası: Aftöz ülser olarak da bilinen aft, ağızda , genellikle yanaklarda, dilde veya dudağın içinde kırmızı bir dış halka veya bu tür ülserlerin bir kümesi olan tek soluk veya sarı bir ülserdir.
 • Uçuklar: Ateş kabarcığı olarak da adlandırılan uçuklar , dudaklarda veya çevresinde oluşan sıvı dolu yaralardır. Nadiren diş etlerinde veya ağzın çatısında oluşurlar. Uçuklar daha sonra kabuklanarak kabuklanır ve genellikle gerçek yaralar ortaya çıkmadan önce karıncalanma, hassasiyet veya yanma ile ilişkilidir.
 • Ağız tahrişi. Tahriş şunlardan kaynaklanabilir:

 

 • Yanağınızı, dilinizi veya dudağınızı ısırmak
 • Diş teli veya başka bir diş aparatı takmak veya keskin, kırık dişe sahip olmak
 • Çiğneme tütünü
 • Sıcak yiyecek veya içeceklerden birinin ağzını yakmak
 • Diş eti hastalığı ( diş eti iltihabı ) veya başka bir ağız enfeksiyonu türü olması
 • Yiyecekler veya ilaçlar gibi belirli şeylere karşı aşırı duyarlılığa sahip olmak
 • Lupus , Crohn hastalığı veya Behçet hastalığı gibi ağız mukozasını etkileyen bazı otoimmün hastalıklara sahip olmak
 • Kemoterapi , antibiyotik , romatoid artrit için kullanılan ilaçlar veya epilepsi ilaçları gibi bazı ilaçların alınması
 • Kanser tedavisinin bir parçası olarak radyasyon almak

 Stomatit Belirtileri: Aftlar ve Uçuklar

Acıyan yara:

 • Acı verici olabilir
 • Genellikle 5 ila 10 gün sürer
 • Geri gelme eğilimi
 • Genellikle ateş ile ilişkili değildir

Uçuk:

 • Genellikle ağrılıdır
 • Genellikle 7 ila 10 gün içinde gider
 • Bazen soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomlarla ilişkilidir

 

Stomatit Nedenleri: Aftlar ve Uçuklar

Acıyan yara

 

Aftlara tam olarak neyin neden olduğunu kimse bilmiyor, ancak bazı ilaçlar, ağızda travma, kötü beslenme , stres, bakteri veya virüsler, uykusuzluk , ani kilo kaybı ve patates gibi belirli yiyecekler gibi birçok şey gelişimine katkıda bulunabilir. , turunçgiller, kahve, çikolata , peynir ve fındık.

Aftlar ayrıca soğuk algınlığı veya grip , hormonal değişiklikler veya düşük B12 vitamini veya folat seviyeleri nedeniyle geçici olarak azalan bağışıklık sistemiyle de ilişkili olabilir. Yanağın içini ısırmak veya keskin bir yiyecek parçasını çiğnemek bile aftı tetikleyebilir. Aftlar genetik bir yatkınlıktan kaynaklanabilir ve otoimmün bir hastalık olarak kabul edilir; bulaşıcı değiller.

Uçuk

Uçuklara herpes simpleks tip 1 adı verilen bir virüs neden olur. Aftların aksine, uçuklar kabarcıkların patladığı andan tamamen iyileştiği zamana kadar bulaşıcıdır. İlk enfeksiyon genellikle yetişkinlikten önce ortaya çıkar ve soğuk algınlığı veya grip ile karıştırılabilir . Kişiye virüs bulaştıktan sonra vücutta kalır, stres, ateş, travma, hormonal değişiklikler (menstrüasyon gibi) ve güneş ışığına maruz kalma gibi durumlarda uykuda kalır ve yeniden aktif hale gelir.

Yaralar yeniden ortaya çıktığında, aynı yerde oluşma eğilimindedirler. Virüs, diğer insanlara yayılmanın yanı sıra, etkilenen kişinin gözleri veya cinsel organları gibi başka bir vücut kısmına da yayılabilir.

Yaygın Stomatit Formlarının Tedavisi

Ağız yaraları genellikle tedavi edilmese bile iki haftadan uzun sürmez. Bir neden tespit edilebilirse, doktorunuz bunu tedavi edebilir. Bir neden belirlenemezse, tedavinin odak noktası semptomların giderilmesine kayar.

Aşağıdaki stratejiler , ağız yaralarının ağrı ve iltihaplanmasını hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • Sıcak içecekler ve yiyeceklerin yanı sıra tuzlu, baharatlı ve narenciye bazlı yiyeceklerden kaçının.
 • Tylenol veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler kullanın .
 • Ağzınızda yanık varsa soğuk suyla gargara yapın veya buz parçaları emdirin.

Aftlar için tedavinin amacı rahatsızlığı gidermek ve enfeksiyona karşı korunmak içindir. Takip etmeyi dene:

 • Daha fazla su iç.
 • Tuzlu su ile durulayın.
 • Uygun diş bakımı uygulayın .
 • Ülser üzerine lidokain veya ksilokain gibi topikal bir anestezik uygulayın (6 yaşından küçük çocuklar için önerilmez).
 • Dudak içinde ve diş etlerinde bir yarayı koruyan triamsinolon diş macunu (Kenalog, Orabase %0.1) gibi topikal bir kortikosteroid preparatı kullanın .
 • Blistex ve Campho-Phenique, özellikle ağrı ilk ortaya çıktığında uygulandığında, aftlar ve uçuklar için bir miktar rahatlama sağlayabilir.

Daha şiddetli yaralar için tedaviler şunları içerebilir:

 • Lidex jel
 • Aphthasol , bir anti-inflamatuar macun
 • Peridex gargara

Sık sık aft çekiyorsanız, folat veya B12 vitamini eksikliğiniz olabilir . Bu eksiklikler için test edilme konusunda doktorunuzla konuşun.

Kortikosteroidler ( prednizon dahil) gibi iltihap önleyici ilaçlar , şişliği ve ağrıyı azaltacaklarından, aftlar için en etkili tedavidir. Ayrıca, uçuk üç ila dört gün boyunca mevcut olduktan sonraki uçuklar için de etkilidirler, çünkü bu noktada virüs ortadan kalkar ve yalnızca iltihap kalır.

Tüm insanlar belirli tipte anti-inflamatuar ilaçları alamaz. Örneğin şeker hastalarına prednizon verilirse kan şekerleri yükselir. Yeni bir ilaca başlamadan önce sahip olduğunuz herhangi bir sağlık durumu hakkında doktorunuzla konuşun.

Soğuk yaraların tedavisi yoktur. Tedavi şunları içerir:

 • Bir saldırının ilk belirtisinde bir doz valasiklovir (Valtrex) almak
 • Lezyonların bir antiviral ajan gibi koruyucu bir merhemle kaplanması (örneğin, %5 asiklovir merhem)
 • Lezyona buz uygulanması

Bir doktorun reçete ettiği antiviral arabuluculuklar gibi L-lizin tabletleri almak da yardımcı olabilir. Bazı uzmanlar, bu ilaçların kabarcıkların mevcut olduğu süreyi kısalttığına inanıyor. Tüm yaralar zararsız değildir. Ağız yaralarınız iki hafta içinde iyileşmediyse doktorunuzla randevu alın.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top