Gömülü Yirmilik Dişler

Kaçınmak istediğiniz bir ağız sağlığı sorunu varsa, bu etkilenmiş yirmi yaş dişleridir. Ne yazık ki, ağzınızın boyutunu veya yirmi yaş dişlerinizin nasıl büyüdüğünü gerçekten kontrol edemezsiniz. Gömülü yirmi yaş dişlerine çoğunlukla yirmi yaş dişlerinin yanlış büyümesi neden olduğundan, bu durumu önlemek için yapabileceğiniz çok az şey vardır. Neyse ki, dikkate alınması gereken tedavi seçenekleri var.

Gömülü Yirmilik Dişler Nelerdir?

Bazen dişler onları barındıracak kadar büyük bir çeneye dönüşürken, çoğu insan yirmi yaş dişleri için yeterli alana sahip değildir ve bu da gömülü yirmilik dişlere neden olur. Bunun nedeni, çoğumuzun yaklaşık 28 diş için yerimiz olmasıdır, bu, yirmilik dişleriniz çıkmadan önce kaç tane  dişiniz olur . Üçüncü azı dişleriniz olarak da bilinen yirmi yaş dişleri, en son çıkan dişlerdir ve genellikle 17 yaş arasında çıkarlar ve bugün beslenmemiz daha yumuşak yiyeceklerden oluştuğundan ve yiyecekleri kolayca çiğneyebileceğimiz küçük parçalara ayırma yeteneğine sahip olduğumuz için hiçbir işe yaramazlar. Çoğu zaman yirmi yaş dişleri ya düzgün hizada çıkmazlar ya da diş eti çizgisinden tam olarak çıkmazlar. Bu, diş eti dokusu ve çene kemiği arasında sıkışan gömük yirmi yaş dişlerine neden olur.

Gömülü Yirmilik Diş Belirtileri

Yirmi yaş dişlerine gerçekten ihtiyacınız olmadığından, yirmi yaş dişlerinizi tutmanız umurunuzda olmayabilir. Ne yazık ki, çoğu durumda, gömülü yirmilik dişler fark edilmeden gitmez.

Şişme ve Enfeksiyon: Gömülü yirmi yaş dişlerinde sıklıkla belirgin şişlik, ağrı ve enfeksiyon görülür ve bu durum tedavi edilmemelidir. Ek olarak, gömülü yirmi yaş dişleri yakındaki diş etlerine, dişlere ve kemiğe zarar verebileceğinden, birçok diş hekimi bunların cerrahi olarak çıkarılmasını önerecektir. Gömülü yirmi yaş dişlerini çıkarmak daha zordur, sizi ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlar açısından daha büyük risk altında bırakır ve kemiklere ve diğer dişlere kalıcı olarak zarar verebilir. Ayrıca, yirmilik diş ağrısı ne kadar uzun sürerse, bakterilerin açık dokuya girmesinden kaynaklanan bir enfeksiyon olasılığı o kadar yüksektir. Oral enfeksiyonların genel sistemik sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Gömülü Yirmilik Diş Ağrısı: Yirmilik diş ağrısı, yirmi yaş dişlerinin çene kemiği veya diğer dişler tarafından çıkması engellendiğinde ortaya çıkan gömülü yirmi yaş dişlerinin bir işareti olabilir. Yirmi yaş dişlerinizin etkilenebileceğine dair ipuçları arasında çene ağrısı ve hassasiyeti, diş çevresindeki diş etlerinde kızarıklık ve şişme, ağız kokusu veya yiyecekleri ısırdığınızda kötü bir tat bulunur. Gömülü yirmi yaş dişleri, diş çevresinde oluşan sıvı cepleri olan kistler için sizi riske atabilir. Nadiren diş çevresinde tümörler oluşabilir. Kistler ve tümörler çene kemiğinizde ve diğer dişlerinizde kalıcı hasara neden olabilir. Yirmilik diş ağrısı her zaman yirmilik dişlerinizin gömülü olduğunun bir işareti değildir, ancak bir diş hekimine görünmek için ne kadar uzun süre beklerseniz, yirmi yaş dişlerinizin gömülü olma olasılığı o kadar artar.

Yirmilik Diş Röntgeni Darbe Türlerini Gösteriyor

Diş hekiminiz, çıkarılacak dişin veya dişlerin yerini belirlemek için yirmilik dişiniz çekilmeden önce röntgen çekecektir. Yirmi yaş dişleri ağızdaki konumlarına göre dört kategoriye ayrılır:

Tam Kemik Gömülü:  Bu tür yirmilik dişin çıkarılması en zor olanıdır çünkü yirmilik diş tamamen çeneye sıkışır.

Kısmi Kemik Gömülü:  Bu durumda yirmilik diş çekimi, çeneye kısmen sıkışmış bir dişin çekilmesini içerir.

Yumuşak Doku Etkisi:  Bu tip yirmilik dişin çıkarılması daha az karmaşıktır çünkü diş, diş etinin hemen altına sıkışır.

Çıkmış:  Bu tür yirmilik dişin çıkarılması en basitidir çünkü diş zaten ağızda belirmiştir.

Gömülü yirmilik diş ağrısı yaşadığınızı düşünüyorsanız, diş hekiminizden veya ağız cerrahınızdan randevu almalısınız. Doktorunuz ağrınızın aslında yirmilik diş ağrısı olup olmadığını size söyleyebilecektir. Bu aşamada ağrı için en yaygın çözüm yirmi yaş dişlerini çektirmektir.

Gömülü Yirmilik Dişlerin Çekilmesi

Ameliyat kulağa korkutucu gelse de, çok yaygındır ve genellikle gömülü yirmilik dişlerle ilişkili rahatsızlıktan daha az ağrılıdır. Aslında, yirmi yaş dişlerinin yaklaşık yüzde 85’inin sonunda çekilmesi gerekecektir.

Gömülü yirmi yaş dişleri bir ağız cerrahının ofisinde çıkarılabilir. Cerrah, işlem sırasında rahatsızlıktan kaçınmak için ağzınızı uyuşturacak ve ardından gömülü yirmilik dişlerinizden birini veya tümünü çıkarmak için basit bir kesi yapacaktır. Gömülü yirmi yaş dişleri çekildikten sonra kesiği kapatmak ve diş etlerinin iyileşmesini sağlamak için dikişler kullanılacaktır. İşlemden sonra birkaç gün kanama olabilir. Gömülü yirmilik dişlerinizi çektirdikten sonra diş hekiminizin ameliyat sonrası bakım talimatlarına uymanız çok önemlidir. Ağzınız tamamen iyileştikten ve diş hekiminiz ameliyat sonrası randevunuzu aldıktan sonra, dişlerinizi ve ağzınızı sağlıklı tutmak için normal ağız hijyeni rutininize dönmelisiniz.

Gömülü Yirmilik Dişler Nasıl Çıkarılır?

Yirmilik diş çekimi diş hekiminizin veya ağız cerrahınızın muayenehanesinde yapılabilir. İşlem sırasında rahatsızlıktan kaçınmanıza yardımcı olmak için lokal veya genel anestezi kullanılabilir. Gömülü dişi çıkarmak için:

Enfekte dişlere ve çene kemiğine ulaşmak için diş etlerinizde bir kesi yapılır. Dişler çekildikten sonra kesiği kapatmak için dikişlere ihtiyacınız olabilir.

Dişlerinizin bulunduğu yuva kanamayı kontrol etmek ve iyileşmeyi desteklemek için gazlı bezle doldurulacaktır.

Yirmi yaş dişleriniz çekildikten sonra diş hekiminiz veya ağız cerrahınız ağzınıza nasıl bakacağınız konusunda size net talimatlar vermelidir. Hızlı bir kurtarma sağlamak için talimatlarını izlediğinizden emin olun.

Yirmilik diş enfeksiyonunuzu tedavi etmek için ister konservatif ister cerrahi bir yaklaşım seçin, hızlı bir şekilde harekete geçin. Yirmilik diş enfeksiyonunun semptomlarını görmezden gelirseniz, sorunun daha da kötüleşmesi muhtemeldir. Ayrıca yaşlandıkça, çıkarma prosedürü daha zor olabilir. Bu nedenle, yirmi yaş dişi enfeksiyonu yaşarsanız, gecikmeyin – tedavi arayın ve ağzınız tekrar sağlığına kavuştuğunda büyük bir rahatlama yaşayacaksınız.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top