Zirkonyum Kaplama

Günümüzde dişlerin kaplanmasında kullanılan metal destekli porselenler gelişen yeni teknolojiler sayesinde yerini zirkonyum alt yapılı porselenlere bırakmıştır. Zirkonyum porselenleri ışığı geçirdiklerinden dolayı ağızda daha estetik dururlar. Metal destekli kaplamalar zaman zaman diş etinde alerjiye neden olurken, zirkonyum kaplamalar diş eti ile uyum sağlayarak bu tarz durumların oluşmasına neden olmazlar. Zirkonyum porselenlerde alt yapı desteği olarak metal yerine zirkonyum adı verilen bir alaşım kullanılır. Bu madde hem estetik açıdan hemde dayanıklılık açısından güvenilir olduğu için ön ve arka dişlerde rahatlıkla kullanılabilirler. Alt kısımda kalan dişin rengini kapatması sayesinde en koyu diş renginde bile estetik açısından güzel sonuçlar doğurur.

Neden Zirkonyum Porselen tercih etmeliyim ?

 • Işık geçirgenlik özelliği sayesinde doğal bir görünüm sağlar.
 • Isı yalıtımı sayesinde alt dişlere daha az ısı iletilir. Bundan dolayı dişlerde ısı hassasiyeti yaşanmaz.
 • Ağızda herhangi bir problem yaratmayan, diş eti dostu bir materyaldir.
 • Yüksek dirence sahip olan yapısı sayesinde arka dişlerde güvenli bir şekilde kullanılabilir.
 • Kaplamanın altında herhangi bir metal yansıması olmadığından yapay bir görünüm elde edilmez.
 • Oldukça beyaz ve sağlıklı bir görünüm elde edilir.
 • Diş yüzeyine uyum gösterdiği için dişlerin arasında bakteri oluşumuna sebep verecek bir alan kalmadığından çürümelere neden olmaz.
 • Doku dostu yapısı sayesinde alerjik etkiye neden olmaz.
 • Diş eti ile uyumlu olduğundan dolayı zirkonyum porselenlerde diş eti renklenmesi görünmez.

laminate ve lumineers
Laminate Veneer özellikle; dişlerini tamamen küçülttürmek veya belli bir yaşın üzerinde ortodontik tedaviyle uğraşmak istemeyen kişiler için ideal bir çözümdür.

Laminate veneerler dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklardır. Bu veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılan doku çok azdır. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusu uzaklaştırmak yeterlidir. Daha sonra veneerler istenen renk ve formda hazırlanır ve yapıştırılır. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak başarılıdır. Laminate veneerler ışığın geçmesine imkan tanıyarak, uygulandığı dişlerin gerçek gibi görünmesini sağlar. Bu özelliği ile flaş ve disko ışıklarında da gerçek diş gibi görünür. (Bu ışıklarda, içinde metal olan diş kaplamaları siyah leke olarak görünürler).

Laminaların ışık geçirgenliği kullanılan porselene ve yapım tekniğine göre de değişir. Laminate diş tedavi süreci kısadır. İlk muayenede dişler daha kesilmeden hastadan bir ölçü alınır. Bu model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır. Doktor ve hasta 3 boyutlu bu model üzerinde fikir birliğine varma şansını yakalar. Böylece dişleriniz daha kesilmeden nasıl olacağını 3 boyutlu olarak görme şansınız olur.

Laminalar minimum hazırlama gerektirmeleri, sigara, çay, kahve gibi ajanlarla boyanmamaları ve ışık geçirme özellikleri ile doğal dişten ayırt edilemezler. Sizin ve hekiminizin birlikte karar verdiği form ve uzunlukta yapılmış plastik geçici veneerler yapıştırılır. Bunlar porselen veneerler gelene kadar dişlerinizi korumak açısından da önemlidir. Aynı zamanda bu geçiciler gerekli düzeltmeler için ikinci bir 3 boyutlu model görevini görür. Dişlerin yüz ile uyumu kontrol edilir, gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş tespit edilir. Laboratuarda bu modele göre porselen veneerler hazırlanır ve yapıştırılır. Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklıdır. Özel bir yöntemle (bonding rezin) yapıştırma işlemi gerçekleşir ve yapıştıktan sonra laminate veneeri dişten ayırmak mümkün değildir. Ancak doğal diş gibi aşındırarak uzaklaştırılabilirler.

Veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklıdır. Özel bir yöntemle (bonding rezin) yapıştırma işlemi gerçekleşir ve yapıştıktan sonra laminate veneeri dişten ayırmak mümkün değildir.

porselen dolgular
Diş Dolgusu; dişlerimiz çürüdüğünde var olan madde kaybını telafi etmek için, dişin çürük kısmının temizlenip, dişe uygun malzemelerle restore edilmesidir.

Ağızda, dolgu yapılamayacak kadar madde kaybına uğramış bir dişi kuron kaplamak yerine ölçü alarak eksik kısımları porselenden hazırlayıp, orijinal dişi kullanmaya devam etmek mümkündür.

Porselen dolgu yöntemi dişeti seviyesinin altına inen çürüklerde veya dişin içine çivi yerleştirilmesi gerekli görülen çürüklerde iki seansta dişe eski görüntüsünü ve fonksiyonunu kazandırmaktadır.

Porselen dolgular, laboratuvarda hazırlanıp cilalandığı için mükemmel parlak yüzeylere sahiptirler. Kullanılan porselenler, santimetrekareye 6 tonluk basınca direnç gösterebilen porselenlerdir. Bu dayanıklılıklarından ötürü aynı bölgede bir daha dolgu yeniletmeye ihtiyaç kalmaz.

IPS porselen (Leucide reinforced pressable porcelain) dolgular, ağız içi restorasyon materyalleri arasında diş dokusuna en uygun malzemedir.

Laboratuvarda hazırlanan porselen dolgularda, estetiğin yanı sıra komşu dişlerle optimum düzeyde kontak sağlanmaktadır. Bu, dolgunun ağız dışında laboratuvar ortamında hazırlanma özelliğinden kaynaklanır. Dişin; kırık, çürük veya eski dolgulu kısmını uzaklaştırdıktan sonra, dişin kalan sağlam bölümünün ölçüsü alınarak laboratuvara yollanır. Laboratuvar ortamında hazırlanan model, IPS makinesine alınarak fonksiyonel ve sağlam dolgular elde edilir.

Porselenler, dişin sertliğine en yakın ve dişeti ile uyumlu malzemelerdir. Sertliği, dişin mine dokusuna çok yakın olduğu için diğer porselenler gibi dişleri aşındırmaz. Porselen diş dolguları, kompozit dolgular gibi aşınmaz. Böylece daha önce kesilip (çepeçevre diş küçültülerek) kuron yapılmamış olur. Sonuç olarak hiçbir dişi kesmeye gerek kalmaz.

lamine kaplama nedir?
Lamine kaplamalar, diş ölçülerine göre hazırlanmış özel yaprak şeklinde porselenlerdir. Bu kaplamalar diş üzerine takma tırnak şeklinde gelir ve kimyasal olarak bağlanır. Lamine kaplamalar genellikle dişler çok küçükse, dişlerin dizilimi, boyutu ya da şeklinde herhangi bir sorun varsa kullanılır. Koruyucu hekimlik olarak düşünüldüğünde dişleri koruması bakımından lamine kaplamalar oldukça önemlidir. Ancak çok dikkatli yapılması gerekir. Lamine kaplamaların yapıştırılma kısmı çok önemlidir. Yapıştırma işleminde özel lamine yapıştırıcısı kullanılır. Bundaki amaç dişlerin lamineye güçlü olarak bağlanmasını ve çıkmamasını sağlamaktır. Lamine kaplama yapılırken diş ve diş eti ilişkisinin doğal olması gerekmektedir.

Bu kaplamalar çok kalın olmadığı için ışığı geçiren bir yapıları vardır. Bundan dolayı diş üzerinde doğal bir görünüm sağlanır. Ön diş bölümünde uygulanan bu kaplama genellikle diş estetiğini sağlamak amacıyla kullanılır. Lamine kaplamalar diğer kaplamalarla karşılaştırıldığında diş mine dokusuna fazla zarar verilmediği için daha çok tercih edilir.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top