Genioplasti Nedir?

Genioplasti, çenenizi değiştirmek için ameliyat olduğunuz zamandır. Çenenizi veya çenenizi yeniden yapılandırmak için bu ameliyatı olabilirsiniz. Üst solunum yollarınızla ilgili sorunlarınız varsa doktorunuz bir genioplasti önerebilir. Ya da estetik nedenlerle genioplasti isteyebilirsiniz. Genioplasti genellikle plastik cerrahlar tarafından yapılır.

Neden Genioplasti Yaptırmalısınız?

Bir genioplasti yaptırdığınızda, bunun birkaç nedeni olabilir. Ameliyattan sonra yüzünüzün farklı görünmesini bekleyebilirsiniz. Genioplasti, alt yüzünüzü dengelemek içindir. Yüzünüzün iskelet, yumuşak doku ve diş kısımlarını değiştirerek görünümünüzü değiştirebilirsiniz.

Çeneniz yüzünüzde önemli bir özelliktir. Çoğu genioplasti estetik nedenlerle yapılır. Çenenizin kendinize daha çekici görünmesi için değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Genioplasti yaptırmanın diğer nedenleri arasında, çenelerin geri çekilmesi, çenelerin yeniden hizalanması veya çene fazlalığının tıraş edilmesi yer alır. Genioplasti, aynı zamanda başka bir kozmetik prosedür uygulanan yaşlı erişkinlerde daha yaygındır.

Prosedür Nasıl Çalışır?

İki ana çene ameliyatı türü vardır. Genioplasti ve mentoplasti. Bazı doktorlar terimleri birbirinin yerine kullanır. Her iki ameliyat da çenenizi yeniden şekillendirmeyi amaçlar. ‌

Çene büyütme. Bir genioplasti, çenenizi değiştirmeyi içerir. Bu genellikle çene implantları ile yapılır. Bu implantlar silikon veya kemiği taklit eden diğer maddelerden yapılabilir. Siz ve doktorunuz hangi malzemeleri kullanmakta rahat olduğunuz hakkında konuşmalısınız. Doktorunuz alt dudağınızda veya çene altında bir kesi yapacaktır. Daha sonra çene kemiğinizi yeniden konumlandıracaklar veya implantı yerleştirecekler.

Çene küçültme ameliyatı. Bu prosedür çenenizi küçültecek veya hatta dışarı çıkaracaktır. Çeneniz yüzünüzde aşırı derecede belirginse faydalıdır. Doktorunuz bir büyütme işlemiyle aynı kesileri yapacaktır, ancak malzeme eklemek yerine fazla kemiği çıkaracaktır. Daha sonra çenenizi tartıştığınız şekle sokarlar.

Ameliyat Sırasında Ne Beklemeli?

Çoğu durumda, anestezi altına alınacaksınız. Bu, ameliyat sırasında huzur içinde uyuyabilmenizi sağlamak içindir. Doktorunuz ya ağzınızın içinde ya da çenenizin altında bir kesi yapacaktır. Ameliyat minimal invazivdir.

Genel anestezi altında olduğunuzda, birinin sizi eve bırakması için hazırlanmanız gerekir. Ameliyat sonrası iyileşmenin ilk birkaç gününde yanınızda birilerinin kalması ve size yardım etmesi en iyisi olabilir.

Cerrahınızın iyileşme talimatlarını izleyerek bir veya iki hafta içinde iyileşmeniz gerekir. Bu süre zarfında yeni görünümünüze uyum sağlamaya da başlayabilirsiniz.

Kurtarma işlemi

Genioplastiden sonra muhtemelen oldukça ağrılı olacaksınız. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) alırken bile rahatsızlığınız daha da kötüleşebilir. Ama yüzünüz iyileştikçe ağrı azalacaktır.

 

Ameliyattan sonra çeneniz şişmiş ve morarmış hissedebilir. İlk birkaç gün buz torbası veya soğuk kompres kullanmalı ve dik yatmalısınız. Bu, şişliğinizi azaltmaya yardımcı olacaktır. ‌

Ayrıca ilk birkaç gün yumuşak bir diyete bağlı kalmalısınız. Çeneniz iyileşmeye başladığında, yavaş yavaş normal yiyeceklerinizi yemeye başlayabilirsiniz. Yine de ağırdan almalı ve çok fazla zor gıdayı çiğnememelisiniz. ‌

İyileşme süreciniz boyunca, doktorunuz aksini söylemedikçe,  reçete edilen ağrı kesici ilacınızı ve diğer ilaçları sonuna kadar aldığınızdan emin olun.

Potansiyel Komplikasyonlar

Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, bir genioplastiden sonra yaşayabileceğiniz bazı potansiyel komplikasyonlar vardır.

Uyuşma. Alt dudağınızda karıncalanma veya uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu ameliyattan sonra yaygındır. Ancak bazı durumlarda bu his aylarca sürebilir. Uzun süreli etkiler yaşarsanız, doktorunuzla konuşmalısınız. ‌

Kanama. Ameliyatınızın olduğu gece insizyon bölgesinden biraz kanama beklemelisiniz. Çok fazla kanamanız olması pek olası değildir. Yaptığınız herhangi bir kanama, basınç uygulandığında 10 dakikadan fazla sürmemelidir. ‌

Enfeksiyon. Bu nadirdir, ancak nadir durumlarda olabilir. Özellikle iyileşme sürecinde temiz tutulmazsa, kesi yerinizde enfeksiyon kapabilirsiniz. Çenenizi yerinde tutan küçük plakaların veya vidaların yakınında da enfeksiyon kapabilirsiniz. Bu plakalar ve vidalar kalıcıdır ancak enfeksiyon olası değildir.

Diğer komplikasyonlar şunları içerir:

 • Sonuçlarla hayal kırıklığı
 • Zihinsel sinir hasarı
 • Diş kökünde hasar

Bu komplikasyonları yaşıyorsanız, derhal doktorunuzla konuşmalısınız.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top