Alveolar soket, çekilen diş bölgesinde bir yerdir. Soketin alveoliti, diş çekimi prosedüründen sonra oluşabilecek inflamatuar bir odaktır. Bu işlem tehlikelidir çünkü sadece alveolar soketin kendisine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda onu çevreleyen diş eti dokusunu da etkileyebilir.

Alveolit ​​Nedenleri?

Dişlerin çıkarılmasından sonra deliğin düzgün bir şekilde iyileşme süreci bozulabilir. Soketin alveolitinin gelişmesine neden olan kan pıhtısının bütünlüğünün ihlali (veya tamamen olmayabilir) vardır. Dişi bulaşıcı süreçlerin ve bütünlüğün oluşumundan koruyan bu kan pıhtısıdır. Kan pıhtısı olmaması iyileşme sürecini önemli ölçüde yavaşatır (veya tamamen durdurur). Alveolit ​​gelişiminin semptomlarının diş çekildikten sonraki 2. veya 3. günde ortaya çıkabileceğini unutmayın.

Alveolar Soketin Alveolitinin Ana Nedenleri?

 • Yanlış diş çekimi (örneğin, operasyon sırasında diş birikintilerinin yuvaya itilmesi veya antiseptik normların ihlal edilmesi);
 • Çıkarma prosedüründen sonra alveolar soketin kalitesiz işlenmesi (kemik parçaları veya patolojik doku parçaları, kistler veya granülomlar) tamamen çıkarılmadı;
 • Soketin alveoliti, çıkarma işleminin karmaşık, travmatik yapısından kaynaklanabilir;
 • Diş çekimi sonrası ağız bakımı için diş hekiminin tavsiyelerine uymayan hasta ;
 • Kötü ağız hijyeni;
 • Diş çekildikten sonraki ilk saatlerde sıcak, baharatlı veya kaba yiyecekler yemek;
 • Diş çekimi gününde ağzın çalkalanması sonucu;
 • Sigara içmek;
 • Azaltılmış hasta bağışıklığı;
 • Bazı yaygın hastalıklar.

Alveolitin Ana Belirtileri

 • Diş çekimi alanında ve çevresinde güçlü ve yoğun ağrı;
 • Çıkarılan dişin deliğinde (veya “kuru alveolar soket” olarak adlandırılan) bir kan pıhtısı olmaması;
 • Çıkarılan dişin deliğinin yüzeyi “gri” plakla kaplıdır;
 • Etkilenen deliğin etrafındaki diş etlerinin kızarıklığı ve iltihabı;
 • Çıkarılan dişin deliğinden pürülan akıntının varlığı;
 • Diş çekimi prosedüründen sonra keskin bir ağız kokusu görünümü;
 • Boyunda ve çene altında ağrı ve şişmiş lenf düğümleri;
 • Yemek yerken rahatsızlık ve zorluk;
 • Halsizlik şeklinde genel sağlığın bozulması (hızlı yorgunluk, halsizlik, 38,5 °C’ye kadar ateş, vb.)

Alveolit ​​Tedavisi

Diş çekimi sonrası yukarıdaki belirtilerin ortaya çıkması durumunda zamanında doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Soketin alveolitinin tedavisi elbette anestezi ile gerçekleştirilir. Daha sonra doktor, bir kan pıhtısı kalıntılarından çıkarılan dişin yuvasını kapsamlı bir şekilde temizler. Alveolar soketin kürtaj prosedürü gerçekleştirilir: çeşitli granülasyonlardan, yabancı cisimlerden ve diğer enfeksiyon odaklarından temizlik. Ayrıca alveolar soketin özel antiseptik preparatlar yardımıyla tedavi edilmesi ve gerektiğinde gerekli ilaçların kullanılması gerekir. Alveolar soketin tedavi prosedüründen sonra, doktor sizin için en etkili ağrı kesicileri seçer ve alveolar soket için koruyucu bir diyet ve bireysel antiseptik banyolar önerebilir. Bazı durumlarda destekleyici fizyoterapi gerekebilir.

Tedavi zamanında yapıldıysa, küretaj işleminden sonraki birkaç gün içinde alveolar soketin alveoliti durdurulur. Bu dönemde hafif ağrı görülebilir. Bireysel klinik vakalarda alveolar sokette giderek azalan ağrının 2-3 hafta sürebileceği unutulmamalıdır.

Avanto kliniklerinin uzmanları, diş çekimi işlemi sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uymanızı, herhangi bir ağrı veya olumsuzluk durumunda zamanında diş hekiminize başvurmanızı tavsiye etmektedir. Diş çekimi alanındaki iltihaplanma süreçleri ihmal edilmemelidir, çünkü bunlar ciddi sonuçlara yol açabilir. Cerrahlarımız ve hijyenistlerimiz her hastayla ilgileniyor ve modern diş hekimliğinin olanakları güzel gülümsemenizi korumamıza izin veriyor.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top