Kanal tedavisi, enfekte olmuş veya çürümüş dişleri tedavi ederek kurtarmak için kullanılan bir yöntemdir. Kanal tedavisi uygulama esnasında dişin sert dokusu içinde kalan ve kök kanalı adı verilen doğal boşlukta bulunan yumuşak doku (pulpa) ile diş siniri çıkarılır, dişin içinin temizlenmesi ile oluşan boşluk doldurulur.

Dişte meydana gelen çürümeler doğru zamanda kontrol altına alınmazsa çürük dişin derinlerine doğru ilerler ve dişte bulunan sinirlerin iltihaplanmasına sebep olur. Diş sinirlerinin iltihaplanması sonucu kişiler şiddetli ağrı yaşayabilirler. Dişten alınan diş siniri, diş sağlığı ve dişin işlevi bakımından hayati bir önem taşımaz ancak kişinin şiddetli diş ağrısı çekmesinin önüne geçmiş olur.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Bir dişteki sinir ya da pulpa, dişte meydana gelen derin çürükler, dişte oluşan bir çatlak veya kırılma ya da yüz travması gibi sebepler nedeniyle tahrip olabilir, iltihap meydana gelebilir veya enfekte olabilir.

Bir dişteki sinir dokusu veya pulpa hasar görürse, bu doku parçalanır ve dişin çevresinde bulunan bakteriler kök kanalı içinde çoğalmaya başlar.

Çoğalan bu bakteriler ve diğer çürümüş kalıntılar diş enfeksiyonuna veya diş apsesine neden olabilir. Apse, iltihaplarla dolu bir keseciktir ve enfeksiyon, dişin kök uçlarının sonuna kadar yayılmasıyla meydana gelir. Dişte apse meydana gelirse, kişi bu durumda şiddetli bir ağrı yaşayacaktır.

Apse, kök kanalında enfeksiyon oluşturmasının yanında yüz, boyun ve başın diğer bölgelerine de yayılarak şişmelere sebep verebilir, diş kökü çevresinde kemik kaybı ve diş ile yanakta drenaj sorunlarına da yol açabilir.

Apse oluşan dişin kısa süre içerisinde tedavi altına alınması, hastanın yaşam kalitesini ve konforunu artıracaktır. Diş ağrısı özellikle geceleri daha şiddetli bir hale gelebilecektir. Bu da kişinin uyku düzeninin bozulmasına sebep olabilecektir. Gece dışında gündüz içerisinde de ağrının devam etmesi yorgunluk hissi ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlar oluşturabilecektir.

Tedavi Yöntemleri

Kanal tedavisi, bir diş hekimi veya endodontist gözetiminde ve onlar tarafından gerçekleştirilebilir. Bir endodontist, diş pulpası veya sinirinin hastalıkları ile diş yaralanmaları, yaralanmalarının nedenleri, teşhisi edilmesi, önlenmesi ve tedavi edilmesi konularında uzmanlaşmış bir diş hekimidir.

Dişin genel yapısına ve gerçekleştirilecek tedavinin çerçevesine göre uygun bir diş hekimi seçilmelidir.

Kanal tedavisinde atılması gereken ilk adım, röntgen çekerek çene kemiklerinde enfeksiyon olup olmadığını anlamak ve kök kanallarının şekli ile ilgili bilgi sahibi olmaktır.

Diş hekimi dişin olduğu bölgeyi ve yakınında bulunan alanları uyuşturmak için lokal anestezi kullanabilmektedir. Bazı durumlarda diş siniri alınmış olduğu için ya da öldüğü için anesteziye gerek olmayabilir, ancak diş hekimi hastanın konforunun sağlanması ve prosedürün getirilmesi için bölgeyi uyuşturmayı tercih edebilir.

Diş hekimi bunun ardından kök kanalına erişmek için delik açmalıdır. Açılmış olan bu delikten kök içerisinde bulunan zararlı bakteriler, çürümüş ya da ölmüş sinir dokusu ile pulpa dişten ayırılır. Kök kanalına törpüleme yapılarak temizleme işlemi gerçekleştirilir.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Çürük oluşmuş ya da kırılmış dişlerde kanal tedavisi uygulanır. Bunun yanında diş travmasına bağlı durumlarda da yine dişlere kanal tedavisi uygulanabilmektedir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisinin süresi, hastanın dişlerindeki kök sayısı, kök kanallarında oluşan enfeksiyon miktarı, yıpranan sinirlerin temizlenmesi ya da alınması gibi işlemlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda birden fazla işlem yapmak gerekebilir. Bu durumda, diş hekimi yapılması gereken işlemlerle ilgili hastaya bilgilendirme yapmalıdır.

İşlemler tamamen bitirilinceye yani kanal tedavisi tamamlanıncaya kadar (kalıcı dolgu konuluncaya kadar) kanal tedavisi uygulanan diş ile bir şeyler çiğnemekten kaçınmak gereklidir. Bu süreç zarfında diş fırçalanabilir ve antiseptik gargara yapılabilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kanal tedavisi, bir dolgunun meydana getirdiği ağrıdan daha fazlasını oluştur. Ağrının sebebi, dişte oluşan iltihap ve enfeksiyonlardır.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hususlar Bulunmaktadır.

Bunlar;

 • Tedavi sona erene kadar sert veya kabuklu yiyeceklerin ısırılmasından kaçınılması.
 • Diş temizliğine günlük olarak devam edilmesi.
 • Tedavisi sonrası oluşabilecek enfeksiyonlar için diş ipi kullanılması.
 • Tedavi sonrası şekerli ve dişe yapışabilecek gıda ürünlerinin tüketilmemesi.
 • Hekim tarafından önerilen ilaçların düzenli olarak kullanılması.

Kanal tedavisi eskiden ağrılı bir tedavi yöntemi olarak bilinirdi, fakat günümüzde kişiye verilen anestezi etkili ilaçlarla ağrı riski ortadan kaldırılıyor.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top