Dentin pinleri, uzun yıllar ameliyat diş hekimliğinde, kendiliğinden mekanik retansiyonu az olan veya hiç olmayan bir boşlukta yapışkan olmayan bir restoratif materyali (dental amalgam gibi) tutmak için kullanılmıştır. Bununla birlikte, dentin pimi yerleşimi tehlikeli bir prosedür olabilir ve kullanımları ile ilgili birtakım sorunlar vardır. Kanal tedavisi görerek, çürüyerek ya da bir travma sonucunda kron denilen üst yapının kırılması ve kaybedilmesi yani sadece kökü kalmış dişleri çekmeyip, ağızda kalmaları için yapılan, adına “pin” denilen cam fiber yapıda çubuklarla veya metal çubuklar kullanılarak yapılan iyileştirme çalışmalarına dentin pini uygulaması denir. Kullanılan bu destek çubukları çoğu zaman implant denilen kemiğe adapte edilen vidalarla karıştırılır. Aradaki fark pinler kemiğin içine değil, dişin içine genellikle kök kanalı içine uygulanan destek çubuklarıdır.

Bir travma sonucunda ya da büyük bir çürüğün temizlenmesi sonucunda madde kaybı gösteren dişlerde, yeterli dayanıklılık ve tutuculuğun sağlanması için bir veya daha fazla pinin uygulanmasıyla yapılan tedavi şekline “pin tutuculu restorasyon” denir.

Pim tutulan amalgam restorasyonlarının değiştirilmesi, ana pim bölgelerinin kaybı ve anatomik problemler oluşturan kalan pim bölgelerinin kaybı ile karmaşıktır. Yedek pimlerin tutulması orijinal pimlere benzer. Kendiliğinden diş açan dentin pimleri ultrasonik bir el aleti ile çıkarılabilir ve pim bölgesi büyük bir pimle yeniden kullanılabilir. Dentin pimlerinin eksiklikleri olmadan restoratif materyalin tutulmasında etkili olan ve kullanılabilecek alternatif teknikler tarif edilmiştir. Bu nedenle dentin pimlerinin çağdaş diş hekimliğinde yeri olmadığı ve sonuç olarak eski olduğu konusunda güçlü bir tartışma vardır. Klinik Alaka Düzeyi: Koroner içi diş restorasyonlarının rezentif olmayan boşluklarda tutulması için yardımcı retansiyon gerekebilir.

Dentin Pini Tedavi Prosedürü

Bir diş ciddi yıkıma uğradığında, diş hekiminin, kalan diş dokusunun durumunu ve son hazırlığından sonra boşluğun konfigürasyonunu dikkatlice değerlendirmesi gerekir. Yapışmanın yetersiz olduğu durumlarda nihai restorasyon (örn. amalgam, kompozit reçineler veya cam iyonomer çimentoları). Hem emaye hem de dentine mükemmel yapışma kabiliyetine sahip diş hekimliği malzemelerinin bugünkü diş hekimliğine girişinin ardından, klinisyenler arasındaki inanç, çeşitli yazarlar tarafından desteklenen bir görüş pimi artık eskidir. Bununla birlikte, günümüzün klinik uygulaması ve hastalarla günlük çalışma, tam tersini gösterme eğilimindedir, dentin yapıştırıcılarının ve cam iyonomerlerinin yapışma gücüne rağmen, bazı özel durumlarda tutma pimlerinin bu malzemeleri kullandıktan sonra bile ekstra bağlanma sağlayan gerekli bir kaynak olduğu açıktır.

Dentin Pini Tedavisinde Kullanılan Teknikler

Bu tutma pimlerinin eklenmesi, özellikle ön dişler geniş kırıklara sahip olduğunda, kronları hazırlamak için ciddi hasarlı hayati dişlerin çekirdek rekonstrüksiyonu yapıldığında, özellikle eksik cusps (özellikle damga cusps) olduğunda ve ayrıca dişlerin oklüzyondan ciddi şekilde ödün vermesi durumunda. Bu makale, bu prosedürün gerekli olduğu bir dizi klinik vaka ile birlikte tutma pimlerinin yerleştirilmesi için bir teknik tarif edecektir. Bu tutma pimlerinin eklenmesi, özellikle ön dişler geniş kırıklara sahip olduğunda, kronları hazırlamak için ciddi hasarlı hayati dişlerin çekirdek rekonstrüksiyonu yapıldığında, özellikle eksik cusps (özellikle damga cusps) olduğunda ve ayrıca dişlerin oklüzyondan ciddi şekilde ödün vermesi durumunda. Bu makale, bu prosedürün gerekli olduğu bir dizi klinik vaka ile birlikte tutma pimlerinin yerleştirilmesi için bir teknik tarif edecektir.

Dentin Pini Uygulamasının Avantajları

 • Hastaya maliyeti daha düşüktür.
 • Tek bir seferde yapılabilir.
 • Dolgunun tutunması daha yüksek orandadır.
 • Pin tutucu dolgular, kenarları diş eti altında olan kronlardan daha sağlıklı diş eti sağlarlar.

Dentin Pini Uygulamasının Dezavantajları

 • Bu uygulamanın yapıldığı dişlerde sadece tutuculuk artar.
 • Dolgu maddesinin direncini artırmaz.
 • Her zaman pin tutucu dolguların dişlerin sıralı ilişkilerini ve diş konturunu iyi bir şekilde hazırlamak mümkün olmayabilir.
 • Bütün pin uygulamalarının hemen hemen hepsinde mikro sızıntı görülmüştür.

Dentin Pini Uygulamasını Etkileyen Faktörler

 • Pin Tipinin Belirlenmesi: Diş dokusunda en etkin pin tipinin belirlenmesi gerekir. Dentin pininin üzerindeki girinti ve çıkıntıların sayısı ve derinliği de tutuculuğun artması açısından önemlidir.
 • Pin Çapının Belirlenmesi: Tutuculukla pin çapı artışı doğru orantılıdır.
 • Pin Uzunluğunun Belirlenmesi: Dentin içinde 2 mm yuva hazırlanması tutuculuk için yeterlidir. Restorasyon dış yüzeyi ile pin ucu arasında en az 2 mm mesafe olmalıdır.
 • Pin Sayısının Belirlenmesi: Pin sayısının artması tutuculuğu artırır. Fakat sayı arttıkça dentinde kırık ve çatlak oluşma riski de vardır.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top