Dental Fissür Örtücüler

2019 yılında İngiltere’de beş yaşındaki çocukların neredeyse dörtte birinde diş çürüğü tespit edildi. Üstelik diş çürüğü olan çocuklarda bu tür sorunlar ortalama üç ila dört dişte meydana geldi.

Ne yazık ki, diş problemleri, okul günlerinin kaçırılmasının yaygın nedenleri arasında. Ortalama olarak, ağız sağlığı sorunları olan çocuklar en az üç gün okula gidemiyorlar. Bazı çocuklar ise, daha şiddetli ağız ağrısı çekip, daha uzun süre okulda ayrı kalabiliyorlar.

Bu yüzden diş fissür örtücüler diş çürümesini önlemeye yardımcı olabilir. Çocuklar okula geri dönmek üzereyken, özellikle şimdi yardımcı olabilirler.

Yine de diş çatlakları tam olarak nedir ve neden onları mühürlemek isteyesiniz? Bu tür dolgu macunları  diş çürümesini uzak tutmaya nasıl yardımcı olabilir?

Tüm bu soruları aşağıda cevaplayacağız, bu yüzden lütfen okumaya devam edin!

Diş Çatlakları Nelerdir?

Dişlerin yüzeyinde “çukurlar” ve oluklar veya “çatlaklar” adı verilen birçok küçük çöküntü vardır. Çoğu zaman çukur ve çatlaklara sahip olan dişler, ağzın arkasında bulunan küçük azı ve azı dişleridir. Ancak kesici dişlerde ve köpek dişlerinde (ön dişler) de bu girintiler olabilir.

Şimdi, ağzın en az 700 bakteri türüne ev sahipliği yaptığını unutmayın. Bunlardan bazıları tükürük oluşturmaya yardımcı olan “iyi” bakterilerdir. Diğerleri plak oluşumuna katkıda bulunur.

Plak, dişlerin üzerinde sürekli oluşan ve çürümeye neden olan yapışkan, berrak madde filmidir. Bilim adamları, dişlerin etrafında dakikalar içinde oluştuklarını söylüyorlar, ancak iki ila altı saat içinde kolonize olmaya başlıyorlar.

Bu çukur ve yarıklar “çek” gibi olduğundan diş yüzeyinde plak oluşumunu kolaylaştırır. Bu nedenle, dişleri fırçalamadıktan sonraki birkaç saat içinde bu girintiler zaten plakla dolmuş olabilir.

O halde Dental Fissür Örtücüler Nedir?

Fissür örtücüler dişlerin çukur ve oluklarını örten maddelerdir. Bakterilerin ve yiyecek artıklarının dişlerin bu bölgelerine sıkışmasını önlemeye yardımcı olurlar. Bu sayede dişleri çürüğe neden olan elementlerden korumaya yardımcı olurlar. Günümüzde kullanılan fissür örtücü malzemelerin çoğu reçine veya plastiktir.

Bir Fissür Sealantının Ana Koruyucu Özellikleri

Dişe uygulandığında, dolgu macunları yiyecek ve plak barındırabilecek çukur ve oyukları işgal eder. Bu da, yiyecek artıklarının sıkışmasını ve kötü bakterileri çekmesini önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, dişlerdeki daha az “çekme”, zararlı bakterilere daha az saklanma yeri verir.

Birçok çalışma, fissür örtücü içeren dişlerin diş çürümesine daha az eğilimli olduğunu göstermiştir. Gerçek sayılar ve oranlar değişir. Bununla birlikte, bir çalışma, dolgu macunu olan azı dişlerinin,  kaplanmamış dişlere göre %78’e kadar daha az çürüğe sahip olduğunu buldu.

Dolgu macunları ayrıca dişlerin fırçalanmasını ve temizlenmesini kolaylaştırır. Bunun nedeni, bu girintilerin “derinliğini” azaltmaya yardımcı olmalarıdır. Sonuç olarak, diş fırçası kıllarının temizleme erişimini arttırırlar.

Fissür örtücüler, diş çıkar çıkmaz uygulandığında en etkilidir. Bu genellikle altı veya yedi yaşındadır. Ancak bazı çocuklarda arka dişler daha erken, bazen beş yaşına kadar çıkabilir.

Önemli olan, arka dişleri çıkmaya başlar başlamaz, çocuğunuza fissür örtücü yaptırmayı düşünmektir. Bu şekilde, yoğun diş ağrılarına yol açabilecek diş çürümelerinden kaçınmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Bir fissür örtücünün ana faydalarından biri, hızlı ve kolay uygulanmasıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, her bir dişe bir dolgu macunu uygulamak sadece birkaç dakika sürer. Çoğu hasta, yerleştirmenin kendisinin herhangi bir ağrı içermediğini de söyler.

İşte adım adım hızlı bir fissür örtücü kılavuzu, böylece siz ve çocuğunuz diş hekimi ziyareti sırasında ne bekleyeceğinizi bilirsiniz.

Diş Yüzeyinin Tam Kuruması

Diş hekimleri sürecin bu kısmını “izolasyon” olarak adlandırır. Mühürlenecek dişin kuru ve tükürük içermediğinden emin olmayı içerir. Bir diş hekimi lastik bir örtü kullanabilir, ancak bu çocuğunuzu rahatsız ediyorsa, pamuklu rulolar ve kuru tarla pedleri genellikle yeterlidir.

Dişin Koşullandırılması

Diş hekimi daha sonra, yüzeyini daha da “düzenlemek” için dişe özel bir solüsyon uygulayacaktır. Bu aynı zamanda fissür örtücünün diş yüzeyine daha iyi yapışmasına veya yapışmasına da yardımcı olacaktır. Ayrıca çukur ve çatlaklardaki bakterileri ortadan kaldırmanın ekstra faydasını da sunar.

Birkaç saniye sonra diş hekiminiz çocuğunuzdan ağzını yıkamasını isteyecektir. Diş hekimi daha sonra dolgu macununu uygulamadan önce dişi tekrar kurutur.

Diş hekimi, artık kaplanmış diş üzerinde özel bir kürleme ışığı kullanacaktır. Bu ışık reçine malzemesinin sertleşmesini ve stabilize olmasını sağlar. Bu kısım genellikle sadece bir dakika sürer.

Dolgu macunu katılaştığında, diş hekimi tedavi edilen dişin son kontrolünü yapar. Bu, diş kapağının sabit, güvenli olmasını ve ısırığı etkilememesini sağlar. Her şey yolundaysa, siz ve küçük çocuğunuz hemen eve gidebilirsiniz.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top