Kompozit dolgu nedir?

Kompozit dolgunun ne olduğu diş problemi yaşayan ve tedavi süreçleri ile ilgili bilgi edinmek isteyen hastaların merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Sizler için hazırladığımız ve detaylı bilgilerin yer aldığı bu yazıda merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz gerekli bilgilere ulaşabileceksiniz. Kompozit dolgu, dişlerde meydana gelen çürümeler, kırıklar ya da diş çatlakları gibi problemlerin dişte oluşturduğu hasarın ortadan kaldırılması ve diş yapısının yeniden düzeltilmesi için kullanılan bir dolgu tekniğidir. Dişin yapısında oluşan bozulmaların kompozit dolgu ile onarılması sağlanır ve bu sayede dişlerin yeniden estetik bir görüntüye kavuşmasına imkan tanınmış olur.

Kompozit dolgu, diğer adıyla reçine dolgusu olarak da ifade edilmektedir. Seramik ve bunun yanında farklı kimyasalların bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Kompozit dolgu yöntemi, ön dişler için son derece başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanında arka dişlerde de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Ancak, estetik kaygı ile yapılan uygulamalarda aynı renkte dişlerin elde edilebilmesi için ön dişlerde daha çok kullanılmaktadır. Ürünün fiyatı, kullanım süresi ve dayanıklılığı düşünüldüğünde kompozit dolgular oldukça verimli sonuçların ortaya çıkmasını ve bu nedenle gerek hastalar tarafından tercih edilmekte gerek diş hekimleri tarafından önerilmektedir.

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

Kompozit dolgunun uygulamasından önce ve uygulanması sırasında yani bütün bir süreç içerisinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Buna bağlı olarak kompozit dolgu uygulaması tekniğinde aşağıda yer alan bazı adımlar izlenmelidir;

 • Kompozit dolgu yapılacak olan dişte çürükler varsa, dolgo işlrminden önce bu çürükler etaylı olarak temizlenmelidir.
 • Lokal anestezi ile dişlere konforlu bir şekilde uygulanabilen kompozit dolgu, uygun görülmesi halinde lokal anesteziye gerek kalmadan da uygulanabilir.
 • Uygulama yapılacak dişin dolgu işlemine tam olarak hazır hale getirilmesi için birtakım rötuşlar yapılır ve bunun yanında gerek varsa temizlik işlemleri tamamlanır. Daha sonra ise belirlenen bölgeye dolgu malzemesi uygun şekilde yerleştirilir.
 • Ayrıca, uygulama aşamasında kompozit dolgu, dişin orijinal yapısına göre en uygun şekilde düzeltilmelidir. Bu düzeltme işleminin nedeni, ısırma ya da dille yüzey kontrolü yapılması esnasına kompozit dolgunun en uygun şekli alabilmesidir.

Kompozit Dolgu Sonrası Neler Olur?

Kompozit dolgu işleminin yapılmasının ardında dişte hem sıcak hem de soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet meydana gelebilir. Bu tamamen normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Kısa süre içerisinde bu hassasiyet kaybolur ve hastanın dişleri normal bir duyarlılığa erişir.

Diğer taraftan, kompozit dolgu uygulaması sonrasında diş hekimi tarafından belirtilen diş bakım talimatlarına eksiksiz olarak uyulması gerekir. Bunun yanında uygulamanın ardından hem ağız hem de diş sağlığının koruma altına alınması ve gerekli bakımların yapılması dolgunun uzun ömürlü olması ile yakından alakalıdır.

Kompozit Dolgu Avantajları Nelerdir?

Kompozit dolgunun en önemli avantajlarından biri estetik açıdan iyi bir görünüme sahip olması ve bu nedenle tercih edilmesidir. Buna ilave olarak, kompozit dolgular genelde dişin rengi ile aynı renge sahip olurlar ve dolgu işleminin yapılmasının hemen ardından cila işlemi de yapılabilir. Hastaları herhangi bir alerjik reaksiyona maruz bırakmaz ve ağız dokusu ile büyük bir uyum sağlar.

Doğal ve estetik bir yapıya sahip olması da en önemli avantajları arasında yer almaktadır. Diş problemi yaşayan pek çok hasta tarafından tercih edilmesinin en büyük sebebi uygulama sonrasında ağızda doğal ve estetik bir görüntü sergilemesidir.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top