HEMİSEKSİYON

Hemiseksiyon, yaralı bir doğal dişin yarısının çekildiği özel bir diş prosedürüdür. Bir hemiseksiyon sadece ağzın arkasındaki daha büyük, daha düz dişler olan azı dişlerinde yapılabilir. Daha küçük dişlerde hemiseksiyon yapılamaz, çünkü işlemden sonra fonksiyonel kalması için gereken sağlamlık ve stabiliteden yoksundurlar.

Hemiseksiyonun birçok avantajı vardır. Diş hekimleri için mümkün olduğu kadar doğal dişi korumak çok önemlidir. Çok sayıda protetik diş restorasyonu mevcuttur, ancak hiçbiri sağlıklı bir doğal dişe tercih edilmez. Hemiseksiyonun bir başka avantajı da uygun maliyetli ve oldukça öngörülebilir bir prosedür olmasıdır. Bir diş çekildiğinde, boşluğu doldurmak için bir diş implantı, köprü veya başka bir protez yerleştirilir. Bu alternatifler doğru koşullar altında etkili olsalar da, uygulanmaları pahalı olabilir.

Neden diş hemiseksiyonuna ihtiyacım olabilir?

Bir hemiseksiyon yapıldığında, diş esasen yarıya kesilir. Etkilenen taraftaki kök ve taç tamamen çıkarılır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir hemiseksiyon lehine çok çeşitli koşullar vardır:

Kanal tedavisi başarısızlığı: Kanal tedavisi sırasında dişin özü ve iç işleyişi çıkarılır. Oluşan boşluk diş dolgusu ile doldurulur ve diş bir taç ile kapatılır. Bu prosedür başarısız olursa, bir sonraki adım, mümkün olduğu kadar çok diş yapısını korumak için bir hemiseksiyon içerebilir.

Dikey kırıklar: Sağlıklı bir azı dişi, travma veya çürüme nedeniyle dikey bir yaralanmaya maruz kaldığında, dişin sağlıklı bölümünü kurtarmak için hemiseksiyon yapılabilir.

Dikey kemik kaybı – Dişe bitişik bir alanda önemli miktarda kemik kaybı varsa, bunun sonucunda ortaya çıkan yeterli ataşman eksikliği tüm diş yapısını tehlikeye atabilir. Bir hemiseksiyon, sıkıca yapıştırılmış kısmı koruyabilir ve stabilite eklemek için kısmi bir taç yerleştirilebilir.

Pulpa odasının zarar görmesi: Pulpa odasının tabanı delindiğinde veya delindiğinde, dişin iç mekanizmaları oral bakterilere karşı hassastır. Etkilenen tarafta kısmi diş çekimi ve rekonstrüksiyonu, dişin sağlıklı kısmını korur ve bakteriyel kolonizasyondan korur.

Çatallanma: Bazen diş eti hastalığı veya periodontitis, iki diş kökü arasındaki alanı etkiler. Hastalığın ilerlemesini durdurmak ve çene kemiğinin gerilemesini önlemek için dişin bir kısmı hemiseksiyonla alınabilir.

Diş hemiseksiyon nasıl yapılır?

Son teknolojik gelişmeler, kök kanal tedavisinin daha az sıklıkla başarısız olduğu anlamına geldiğinden, hemiseksiyonlar daha az yaygın hale gelmektedir. Bununla birlikte, bir hemiseksiyon için adaylığı belirlemek için, diş hekimi önce hastalık ve çürük belirtileri aramak için dişleri muayene edecektir. Diş eti çizgisinin altındaki sorunun kesin yapısını belirlemek için röntgen çekilecektir. İşlemin kendisi lokal anestezi altında gerçekleştirilecek ve genellikle yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Dişi bölmek için diş hekimi, alttaki yapıyı ortaya çıkarmak için diş etinde küçük bir kesi yapar. Dişin kökleri incelenir ve iki bölüme ayrılır. Bu noktada diş hekimi köklerden birinin kurtarılıp kurtarılamayacağını veya her ikisinin de atılıp atılmaması gerektiğini kesin olarak belirleyebilir.

Bir kök sağlıklı kabul edilirse, diş hekimi ilgili kökü çıkarır ve boşluğu tuzlu solüsyonlarla iyice temizler. Boşluğu doldurmak için geçici bir taç yerleştirilecektir. Daha sonra, dişi güçlendirmek için daha sonraki bir tarihte diş çimentosu ile donatılacak kalıcı bir özel kuron inşa etmek için düzenlemeler yapılacaktır. Hemiseksiyonlarla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen diş hekiminizle iletişime geçin.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top