Osteotomi

Bu broşür, yaklaşan tedavinizi daha iyi anlamanız için tasarlanmıştır ve sık sorulan birçok sorunun yanıtını içerir. Broşürün yanıtlamadığı başka sorularınız varsa veya daha fazla açıklama istiyorsanız lütfen cerrahınıza veya ortodontistinize sorun.

Sorun

Dişlerinizi ve nasıl ısırdıklarını ortodonti ile düzeltmek tek başına mümkün olmamıştır. Bunun nedeni, yüzünüzün ve çenenizin kemiklerinin birbiriyle dengede olmamasıdır. Ameliyat, üst çenenizin alt çene ile olan ilişkisini değiştirecek ve bu sorunları düzeltecektir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilecektir: yani tamamen uyutulacaksınız.

Operasyon neleri içeriyor?

İşlemin tamamı ağzınızın içinden gerçekleştirilir, böylece yüzünüzün derisinde görünür bir iz kalmaz. Çene kemiğine erişmek için üst dişlerinizin üzerindeki sakızdan bir kesim yapılır. Daha sonra üst çene küçük bir testere ile kesilerek kontrollü bir şekilde kırılması sağlanır. Daha sonra yeni konumuna getirilir ve küçük metal plakalar ve vidalarla yerinde tutulur. Sakız, düşmesi iki hafta veya daha uzun sürebilen çözülebilir dikişlerle yerine dikilir.

Ameliyattan sonra ne bekleyebilirim?

Belki şaşırtıcı bir şekilde, özellikle ağrılı bir operasyon değildir, ancak yine de ağrılı olması muhtemeldir ve sizin için düzenli ağrı kesiciler ayarlanacaktır. Rahatsızlık genellikle ilk birkaç gün daha kötüdür, ancak tamamen kaybolması birkaç hafta sürebilir. Bölgenin herhangi bir enfeksiyon olmadan iyileştiğinden emin olmak da gereklidir ve bu nedenle hastanedeyken kolunuzdaki bir damar yoluyla size antibiyotik verilecektir. Ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi ile eve gönderileceksiniz.

Ameliyattan hemen sonra yüzünüz şişecek ve gergin hissedecek, çeneleriniz sertleşecek ve ağzınızı geniş açamadığınızı göreceksiniz. Başlangıçta burnunuz sıklıkla tıkanır ve ağzınızdan nefes almanız gerekebilir. Boğazınız da rahatsız olabilir ve yutmaya başlamak zor olabilir. Genel olarak, ilk birkaç gün için biraz sefil hissetmeyi ve kendiniz için üzülmeyi beklemelisiniz.

Şişlik ve morluk değişkendir ancak genellikle operasyondan sonraki ikinci veya üçüncü günde daha kötüdür. Soğuk kompres uygulanarak ve birkaç gün dik bir şekilde uyuyarak şişlik azaltılabilir. Şişliğin çoğu iki hafta sonra kayboldu, ancak genellikle sadece siz ve aileniz bunu fark etse de kaybolması birkaç ay sürebilen hafif bir şişlik vardır.

Ameliyattan sonra normal yemek yiyebilir miyim?

Başlangıç ​​olarak, hayır. İlk bir veya iki gün için yalnızca sıvı yiyeceksiniz, ancak çok hızlı bir şekilde yumuşak bir diyet uygulayabilmeli ve ardından birkaç hafta içinde kademeli olarak normal yiyeceklere geçebilmelisiniz.

Hastanede ne kadar kalacağım?

Bu tabii ki kişiden kişiye değişir, ancak çoğu hasta ameliyattan sonra bir veya bazen iki geceyi hastanede geçirir. Eve gitmenize izin verilmeden önce çenenizin konumu X-ışınları ile kontrol edilecektir.

 

İşten herhangi bir zaman ayırmam gerekiyor mu?

Yine bu, kişiden kişiye büyük ölçüde değişir ve ne tür bir iş yaptığınıza da bağlıdır. Çoğu insanın işten yaklaşık üç hafta izin almasını öneririz. Genel anesteziden sonra 48 saat boyunca araç ve makine kullanamayacağınızı unutmamak önemlidir.

Olası sorunlar nelerdir?

Herhangi bir operasyonda potansiyel komplikasyonlar vardır. Neyse ki bu tip ameliyatlarda komplikasyonlar nadirdir ve başınıza gelmeyebilir. Ancak bunların farkında olmanız ve cerrahınızla bunları tartışma fırsatına sahip olmanız önemlidir.

 • Kanama – ameliyat gecesi ağzınızdaki kesiklerden bir miktar sızıntı olması normaldir ve beklenebilir. Genellikle burnunuzdan da hafif kanama fark edeceksiniz ve bu kanamanın oturması bir hafta kadar sürebilir. Yine bu normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Belirgin kanama çok olağandışıdır, ancak meydana gelirse, genellikle rulo halinde bir mendil veya pamuklu çubukla bölgeye en az 10 dakika basınç uygulanarak durdurulabilir.
 • Uyuşma – üst dudağınız, diş hekiminde iğne yapıldıktan sonra hissedilene benzer şekilde, ameliyattan sonra uyuşur ve karıncalanır. Uyuşmanın kaybolması birkaç hafta sürebilir.
 • Enfeksiyon – çenenizi yeni konumunda tutan küçük plakalar ve vidalar genellikle kalıcı olarak yerinde bırakılır. Nadiren enfekte olabilirler ve çıkarılmaları gerekir, ancak bu olursa, ameliyattan birkaç ay sonrasına kadar normalde bir sorun değildir. Kullanılan metal titanyum olup havaalanlarında vb. metal dedektörlerini patlatmaz.
 • Isırmanın ayarlanması – ameliyatı takip eden haftalarda, ısırmanızı yeni konumuna yönlendirmek için ortodontik diş tellerinize elastik bantlar takmanız genellikle gereklidir. Yeni ısırmanız tam olarak doğru değilse, sabitleme plakalarını ve vidaları yeniden konumlandırmak için nadiren ikinci bir küçük operasyon gerekebilir.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top