Dişler estetik ve genel olarak en önemli organlardan biridir. Yamuk, kötü, görünen dişler günlük yaşamı olumsuz yönde etkiler.

Ayrıca kişide özgüven kayıpları meydana getirir. Dişleri kötü bir görünümde olan insanlar konuşurken dudakları kısıp kapalı tutmaya, az konuşmaya, gülerken eli ağza kapatarak dişleri göstermemeye çalışırlar genelde. Kendilerini kısıtlarlar, bu durum gittikçe sinirlerini bozmaya ve hatta insanlarla gerekmedikçe konuşmamaya, kendilerini kapatmaya başlarlar.

Böyle gündelik hayatlarında dişlerinden kaynaklı sorunlar yaşayan insanlar laminate veneer operasyonuna başvurmaktadırlar. Laminete veneer; estetik bir operasyon olan laminate veneer kötü görünüme sahip (çarpık, aralıklı, küçük, büyük, orantısız veya yapısı bozulmuş olan) ön dişlerin düzeltilmesinin en güvenli yoludur.

Laminate veneer kuron operasyonlarında kişilerin dişlerine kaplamalar yapılır. Renklenmelerde, ayrık diş birleştirmede, kırık ya da aşınmış dişlerin düzeltilmesinde, çarpık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kullanılan bir operasyondur.

Dişlere yapılan kaplamalar porselenden yapılmaktadır. İnce ve yarı geçirgen bir tabakadır. Estetik bir görünüme sahip olmayıp sizi rahatsız eden dişleriniz çekilerek yerine hazırlanan kaplamanın yerleştirilmesi ile yapılmaz. Mevcut olan dişlerinize uygun olarak hazırlanan kaplamaların dişlerin üzerine yerleştirilmesi ile yapılır. Yani herhangi bir şekilde ağrılı veya sancılı bir durum söz konusu değildir.

Laminate Veneer Kuron Kimlere Yapılabilir?

Laminate veneer kuron hakkında merak edilen sorulardan biri de laminate veneer kuron kimlere yapılabilir, sorusudur. İşlemin kimler için uygun olduğunu ve kimlere yapılmadığını inceleyelim:

 • Ön kısımda yer alan dişlerde aralık (diasteme) kısımların onarılarak kapatılmasında uygulanır.
 • Dişlerin görünen yüzeyinde hoşa giden bir görünüm sağlamayan restorasyon işlemlerini (rengi değişmiş, kenar dokular ile uyumu bozulmuş dolguların varlığında vb.) düzeltmek için uygulanır.
 • Dişlerin mine tabakasında malformasyon durumu ya da hipoplazi durumu olan bireylerde bu sorunların çözülmesi için uygulanır.
 • Pozisyonu bozulmuş, arkaya veya sağa sola dönük şekilde gelişmiş dişlerin onarılması gerektiğinde uygulanır.
 • Herhangi bir nedenden dolayı dişlerde sararma vb. renk değişimi durumlarında uygulanır.
 • Kırılmış ya da aşınmış dişlerdeki problemlerin düzeltilmesinde uygulanır.
 • Diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığına sahip bireylerde bu işlemin uygulanması doğru değildir.
 • Çok çapraşık dişleri olan bireylerde uygulanması doğru değildir.
 • Çok fazla çürüğü olan hastalar için uygun bir işlem değildir.
 • Ağız hijyeni kötü olan bireylerde bu işlemin yapılması önerilmez.
 • Alt ve üst dişler tam denk gelecek şekilde kapanıyorsa uygulanması önerilmez.
 • Uygulamanın yapılabilmesi için hastanın sağlıklı mine dokusu düzeyinin yeterli olması gerekmektedir.

Cerrahisiz yüz estetiği yaptırmak isteyenler bu işlemi uygulatabilir. Ancak öncesinde dişlerinin durumu değerlendirilir ve işleme uygun olup olmadığına bakılır. Ayrık dişlerin kusurlarını kapatmada laminate veneer kuron kullanılabilir.

Veneer Kuron Çeşitleri Nelerdir?

Üretimi sırasında farklı işlemlerden geçen, hastaların beklentilerine ve diş hekiminin tercihlerine göre seçilen pek çok seramik kuron materyal seçeneği vardır. Zirkonyum kronlar içinde veneer kron isimlendirmesi kullanılmaktadır fakat tam doğru ifade değildir. Zirkonyumlar da metal desteksiz kaplamalardır fakat iç kısmında zirkoniya adı verilen bir alt yapı bulunur.

Lösit takviyeli preslenebilir porselen kuronlar: IPS Empress kuronlar olarak da bilinirler. Bükülme dayanımı 160MPa’dır ve mükemmel bir estetik sağlarlar. Bu kuronlarla doğal dişlerle tam bir renk eşleşmesi sağlanabilir.

Lityum diskilat porselen kuronlar: Bu ürünler seramik cam külçelerden imal edilirler. IPS e.max kuronlar 400MPa’ya kadar mukavemetle kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Tam konturlu restorasyonlar oluşturmayı mümkün kılar.

Monolitik zirkonya: 1200MPa eğilme mukavemeti ile son derece güçlü oldukları için genelde ön dişlerin restorasyonunda kullanılırlar. Yüzeylerinin pürüzsüzlüğü ve yüksek dayanıklılığı sebebiyle özellikle bruksizm hastaları için iyi bir seçim olabilirler.

Yüksek saydam zirkonya: 590MPa ile 720MPa arasında bir eğilme mukavemetine sahiptirler ve yarı saydam bir yapıları vardır.

Laminate Veneer Kuron Nasıl Yapılır?

İşlemin gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak dişin yüzey kısmının buna hazır olması lazımdır. Bu yüzde işlem öncesinde diş temizlenir. Dişlerin ölçüsü alınır ve yapısına uygun olarak plakalar hazırlanır. Bu plakalar yapıştırıcı özellikli ara madde ile diş yüzeyine tutturulur. Yaklaşık üç seansta işlem tamamlanır.

Laminate veneer kuron ile ilgili merak edilen sorulardan biri de laminate veneer kuron nasıl yapılır, sorusudur. Laminate veneer kuron işleminin yapılabilmesi için ilk olarak kişinin ağız muayenesi yapılır ve ağız içerisindeki dokuların bu tedaviye uygunluk durumu değerlendirilir.

Ardından kişi operasyon için uygun özellikleri taşıyor ise tedaviye başlanabilir.Tasarım aşamasından önce dişlerin ön kısımlarına şekil verme işleminin uygulanması gerekmektedir.Şekil verme işlemi uygulandıktan sonra dişlerin ön yüzü kaplama aşamasına hazır bir hale gelirler.Bu noktada diş etinde uyuşukluğu sağlamak adına lokal anestezi uygulaması yapılır. Bu sayede hasta işlem boyunca ve işlem tamamlandıktan birkaç saat sonra herhangi bir acı ya da ağrı hissi duymaz.

Ardından frez aleti adlı bir araç ile dişlerin ön kısmından küçük bir doku örneği alınır. Bu dokunun alınmasındaki amaç laminate kaplama ile uygun renkte ve yapıda olup olmadığını karşılaştırarak kontrol etmektir.

Dişlerin ölçüsü alınmalıdır. Özel bir kalıp hazırlanarak bununla ağza bastırılır. Bu sayede dişlerin şekli kalıp haline getirilmiş olur. Bu kalıp laboratuara iletilir ve alınmış olan diş ölçüsüne uygun şekilde yeniden burada kalıp çıkartılır. Bu süreç yaklaşık 4 – 5 gün kadar vakit alabilir.

Bu yaklaşık olarak 5 gün sürecek olan dönemde kişinin yeme içme eylemini daha rahat gerçekleştirebilmesi adına hekim tarafından geçici dolgu ya da geçici laminate yapılır. Ardından bir sonraki seans sırasında laminate veneer kuronlar dişlere yerleştirilir.

Laminate Veneer Kuron Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Laminate veneer kuron son zamanlarda sıklıkla tercih edilen ve estetik bir görünüme sahip olmayı kolaylaştıran bir işlem olma özelliği taşımaktadır.

İşlem sonrasında dişlerin üzerine eklenen laminate veneer kuron kaplamalar dişler ile doğal bir biçimde kaynaşacaktır. Ancak her ne kadar kaynaşma olsa da kişinin estetik ve fonksiyonel yapısını korumak adına dikkat etmesi gereken birtakım hususlar vardır. Peki, kişilerin akıllarına takılan durumlardan biri olan laminate veneer kuron sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Tırnak yeme alışkanlığınızı hem kaplamalarınıza hem de sağlığınıza zarar vermemek için terk etmelisiniz.
 • Sert besinleri çiğnemeye çalışmamalısınız.
 • Ağızda kalem tutarak ısırma gibi alışkanlığınızı terk etmelisiniz.
 • Diş gıcırdatma alışkanlığınız varsa ve bu durum siz uyurken istemsizce gerçekleşiyor ise bu uygulamayı yaptırmamalısınız. Ancak eğer gün içerisinde dişlerinizi geviyorsanız bu alışkanlığınız kaplamalarınızı aşındıracağından, bu alışkanlığınızı terk etmelisiniz.
 • Her 6 ayda bir diş hekiminize kontrole giderek durumunuz hakkında bilgi almalısınız.

Laminate veneer kuron uygulaması sonrası yapmanız gereken ağız bakımı ile doğal dişler için önerilen ağız bakımı arasında herhangi bir farklılık bulunmaz.

 • Günde 2 kere dişler etkili ve doğru bir biçimde fırçalanmalıdır.

Doğru diş fırçalama tekniğine uygun fırçalama işlemi yapılmalıdır. Bunun için fırça 45 derece bir eğim şeklinde tutulur, 7 ya da 8 adet daire çizerek; diş ile diş etinin sınır kısımlarına masaj yapılarak fırçalanma eylemi yapılır. Bu sırada elbette dil de fırçalanmalıdır.

Günde 1 kere diş ipi kullanılabilir. Diş ipinin doğru kullanılması biraz zaman alabilir. Ancak sabırlı olunduğu takdirde kendi diş eti yapınıza göre bu işi nasıl yapacağınızı zamanla öğrenebilirsiniz.

 • Günde bir kere ince ara yüz fırçası kullanılmalıdır.

İşlem sonrası dönemde kişinin kuruyemiş yerken kabuklarını dişleri yardımıyla değil; ellerinde kırılarak yenmesi daha doğrudur.

İlk gün dişlerinizin fırçalanması doğru değildir. Bunun için hekiminiz size en uygun zamanı ağız yapınıza göre belirtecektir.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top