Diş hekimi muayenesi; diş, diş eti ve ağız sağlığı ile ilgili problemlerin kapsamlı bir şekilde kontrol edilmesi maksadıyla diş hekimleri tarafından yapılan bir muayene türüdür. Diş, diş etleri ya da ağız sağlığı ile ilgili problemlerin tespit edilmesi, tedavi süreçlerinin belirlenmesi ve diş problemi olan hastalarda gerekli ihtiyaç planlamasının yapılabilmesi için diş muayenesinin en kısa sürede gerçekleşmesi gerekir.

Bilindiği üzere, sindirim ağızdan başlar ve ağız bölgesi çeşitli gıdalarla temas ettiği için ağız bölgesinde mikroorganizma üremesi oldukça kolaydır. Çünkü mikroorganizmaların üremesi için gerekli koşullar ağız bölgesinde mevcuttur. Bu sebeple, düzenli olarak ağız ve diş temizliğinin yapılması gerekir.

Ağız ve diş temizliğinin ihmal edilmesi ya da farklı nedenlerle ortaya çıkabilen sorunlar ise diş ve diş eti rahatsızlıklarını beraberinde getirebilir. Bu durumda devreye diş muayenesi girer ve rahatsızlığa neden olan faktörlerin yapılan muayene ile tespit edilmesi sağlanır.

UZMAN DİŞ HEKİMİ MUAYENESİ

Diş, diş eti ya da ağız sağlığı ile sorun yaşayan hastaların ilk kontrolleri yapıldıktan sonra yaşanan sorun ile ilgili tedavi sürecinin başlaması için problemin konusuna göre bir uzman diş hekimi kontrolünde muayeneye ihtiyaç vardır. Uzman diş hekiminin muayenesi sonrası tedavi süreci başlayacaktır. Uzmanlık alanlarına göre diş hekimlerinin muayene konuları değişmektedir.

Bazı uzmanlık alanları aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır:

 • Pedodonti: Çocuklar oluşturulan diş hekimliğine verilen addır. Yetişkin insanlara göre çocukların diş yapıları ve tedavi yöntemleri farklıdır. Pedodontistler çocukların süt dişleri ve bu dişlerin tedavilerinde görev alırlar.
 • Cerrahi: 20’lik diş ameliyatları, implant cerrahisi gibi ameliyatlar için yapılan uzman hekimlik dalıdır.
 • Restoratif Diş Tedavisi: Dişin restore edilmesi, kırık dişler için estetik tamir işlemlerinin yapılması, çürük dişlere yönelik dolgu yapılması bu uzmanlık alanının çalışmaları arasındadır.
 • Endodonti: Kanal tedavisi için uygulanan ve geniş bir çalışma alanı olan uzmanlık alanıdır.
 • Protetik Diş Tedavisi: Protez dişler için çalışma yürütülen bir uzmanlık. Porselen kaplama, implant üstü protezler, ve birçok faklı bölümden oluşan protezler bu bu uzmanlık alanının konusu içindedir.
 • Periodontoloji: Diş ve diş etlerinin dokusuyla ilgili çalışmalar yürütülen diş hekimliği uzmanlık alanıdır.
 • Ortodonti: Uyum sorunu yaşayan ve çarpık dişlerin uyum uyum sağlayabilmeleri için gerekli teşhis ve kontrol kontrol işlemini gerçekleştiren, yaşanan bu olumsuz durumu önlemek üzere çalışma yürüten ve gerekli tedavi işlerini yapan diş hekimliği uzmanlık dalıdır.
 • Oral Diagnoz ve Radyoloji: Diş hekimliğinin en temel yani ilk basamağı olarak kabul edilir. Yani, genel olarak ilk muayene işleminin yapıldığı bölümdür.

KONTROL HEKİM MUAYENESİ

Diş, diş eti, ve ağız sağlığı ile ilgili sorunlar yaşayan hastaların belirlenen sorunları ile ilgili sürecin takip edilmesi ve problemin ortadan kaldırılmasına yönelik atılan adımlarla ilgili kontrollerin gerçekleştirilmesi ile ilgili konuları kapsamaktadır.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top