Antalya implant tedavi merkezi

Diş implantları, eksik bir diş veya dişlerin restorasyonunu desteklemek için kullanılan, çene kemiği kaybını durdurmaya veya önlemeye yardımcı olan yapay diş kökleridir. İmplantasyon prosedürü, bir protez (yapay değiştirme) diş hekimliği biçimi olarak kategorize edilir, ancak aynı zamanda bir  kozmetik diş hekimliği biçimi olarak kabul edilir .

Dişlerini kaybetmiş kişiler, gülümseyemeyecek veya konuşamayacak kadar özgüvensiz hissedebilirler. Ayrıca diş kaybından kaynaklanan ısırma düzensizlikleri   yeme alışkanlıklarını olumsuz etkileyerek yetersiz beslenme gibi ikincil sağlık sorunlarına yol açabilir.

Diş implantları, eksik diş köklerini değiştirerek, insanlara sevdikleri tüm yiyecekleri çiğnemek için uğraşmadan yemeleri için gereken gücü ve stabiliteyi sağlar. Ek olarak, çene kemiğini uyarmaya ve korumaya, kemik kaybını önlemeye ve yüz özelliklerini desteklemeye yardımcı olurlar.

Diş Kaybı

Dişler şu nedenlerle kaybedilir:

 • Diş çürüğü
 • Kök kanal yetmezliği
 • Diş eti hastalığı (Periodontitis)
 • Ağız travması (diş yaralanması)
 • Aşırı aşınma ve yıpranma
 • Konjenital kusurlar

İmplantların sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için diş hekiminiz, ağız cerrahınız ve/veya periodontist veya protez uzmanınızla görüşmeniz gerekir. Bu randevu sırasında diş hekiminiz dişlerinizi ve diş etlerinizi kapsamlı bir şekilde inceleyecek ve kemik yoğunluğunu ve miktarını değerlendirecektir. Bu, implantları yerleştirmek için yeterli kemik yapısının bulunduğundan emin olmak ve tam olarak nereye yerleştirilmesi gerektiğini belirlemek için X-ışınlarını ve bilgisayarlı tomografi taramalarını (BT taramaları) içerebilir.

Ağız dokularınızın durumuna, ağız hijyenine ve kişisel alışkanlıklarınıza ve bakım sonrası talimatları takip etme kararlılığına bağlı olarak diş hekiminiz size en uygun tedavi planını önerecektir. Yetersiz kemik veya diş eti dokusuna sahip bazı hastalarda kemik veya yumuşak doku greftleri ve/veya küçük çaplı implantların (mini implantlar olarak da adlandırılır) kullanılması gerekir.

Durumunuza bağlı olarak, diş hekiminiz tüm tedavi sürecinin ne kadar süreceğini, kaç randevu gerekeceğini ve her işlemden sonra neler bekleyebileceğinizi size bildirecektir. Konsültasyon sırasında lokal anestezi (etkilenen ve çevredeki bölgeleri uyuşturmak için) ve gerekirse sedasyon diş hekimliği seçenekleri de tartışılacaktır. Dental implantlarınızın tahmini  maliyeti  de bu toplantıda tartışılacaktır. Maliyetler, tercih ettiğiniz tedavi türüne (diğer şeylerin yanı sıra) bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.

Tedaviden Önce

Altta yatan herhangi bir ağız sağlığı sorunu, implantasyon düşünülmeden önce yönetilmelidir. Diş çürüğü ve diş eti hastalığı gibi yaygın sorunlar tedaviyi daha az etkili hale getirebilir.

 

Sigara içiyorsanız, diş hekiminiz sigarayı bırakmanızı önerecektir, çünkü sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha fazla başarısızlık riskiyle karşı karşıyadır. Sigara içmek, bir diş implantının çene kemiğine sabitlendiği süreç olan osseointegrasyona etki edebilir.

Diş hekiminiz ağzınızı tedavi için yeterince sağlıklı bulduğunda, özel tedaviniz başlayabilir.

İmplant(lar)ınızın Yerleştirilmesi – Prosedür

Günümüzün dental implant restorasyonları diğer dişlerden neredeyse ayırt edilemez. Bu görünüme kısmen implant ve canlı kemik arasındaki yapısal ve fonksiyonel bağlantı yardımcı olur. Prosedür tipik olarak tek bir oturuşta gerçekleştirilir ancak bir  osseointegrasyon periyodu gerektirir .

Osseointegrasyon, implantın çene kemiğine sabitlendiği süreçtir. Osseointegre bir implantın sabitlenmesi ve iyileşmesi altı haftadan altı aya kadar sürer; bu noktada diş hekiminiz bir kuron, köprü veya hibrit protez restorasyonu yerleştirerek prosedürü tamamlayabilir. Osseointegrasyon oluşmazsa implant başarısız olur.

Eksik dişlerin yerine konulması için yapılan diş implantasyonu, ergenlik döneminden sonra veya kemik gelişiminin tamamlanmasından sonra herhangi bir zamanda yapılabilir. Aktif diyabet, kanser veya periodontal hastalık gibi belirli tıbbi durumlar, işlemin gerçekleştirilebilmesi için ek tedavi gerektirebilir.

Ayrıntılı prosedür adımları aşağıdaki gibidir:

Çenenin İmplantasyona Hazırlanması:  Bir diş implantı ve restorasyonu genellikle titanyum malzemeden bir vida ve bir kurondan oluşur. Dişsiz (dişin olmadığı) çene bölgelerinde titanyum implant fikstürünü yerinde yönlendirmek için küçük çaplı bir delik (pilot delik) açılır. Mandibuladaki (alt çene) alt alveolar sinir gibi hayati çene ve yüz yapılarına zarar vermemek için, bir diş hekimi pilot deliği açarken ve çene kemiğini boyutlandırırken büyük beceri ve uzmanlık kullanmalıdır. Çoğu durumda diş hekimleri, implantları yerleştirirken BT taramalarına dayalı olarak oluşturulan cerrahi kılavuzları kullanır.

Yerleştirme: Uygun çene bölgesine ilk pilot delik açıldıktan sonra, implant vidasının yerleştirilmesine izin vermek için yavaşça genişletilir. Yerleştirildikten sonra, çevredeki diş eti dokusu implantın üzerine sabitlenir ve bölgenin iyileşmesini ve osseointegrasyonun gerçekleşmesini sağlamak için üstüne koruyucu bir kapak vidası yerleştirilir. Altı aya kadar iyileşme süresinden sonra diş hekiminiz implantı ortaya çıkaracak ve bir abutment (taç veya diş benzeri replasmanı tutan) takacaktır. Bazı durumlarda, abutment ilk prosedür sırasında takılabilir. Abutment yerleştirildiğinde, diş hekiminiz geçici veya nihai bir kuron üretecektir. Bazen nihai kuron, abutmentin yerleştirildiği gün içinde üretilebilir. Geçici taç, sakızın etrafında büyüdüğü ve gerektiğinde kendini doğal bir şekilde şekillendirdiği bir şablon görevi görür.

İyileşme, Takip ve Bakım Sonrası

Dental implant iyileşmesi, biri tedavinizi tamamlamak için gereken çeşitli prosedürleri içeren bir dizi faktöre bağlıdır. Bununla birlikte, bir implant yerleştirildikten sonra, titiz ağız hijyeni alışkanlıklarının sürdürülmesinin, kemik yapısı ile uygun entegrasyonun sağlanmasına yardımcı olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Diş ipi ve fırçalama yapılmaması tedavinin başarısız olmasına katkıda bulunabilir. İmplant ve çevresindeki alanlar uygun şekilde temizlenmezse enfeksiyon oluşabilir. Sigara içmek aynı zamanda yüksek başarısızlık oranlarına da atfedilir ve implant prosedürlerinden sonra kaçınılmalıdır.

 

İmplant(lar) ile birlikte geçici restorasyonlar yerleştirildiyse, mümkün olan en iyi iyileşme ve kaynaşmayı sağlamak için onları doğal dişleriniz gibi temizlemeniz önemli olacaktır.

İlk cerrahi prosedürden sonra rahatsızlık minimum düzeyde olmalıdır. Diş etlerinizde ve yüzünüzde şişme, implant bölgesinde hafif kanama ve morarma meydana gelebilir. İşlemden sonra hissettiğiniz herhangi bir ağrı veya rahatsızlığı gidermek için diş hekiminiz tarafından reçeteli ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Ameliyattan sonraki beş ila yedi gün boyunca diyetiniz yumuşak yiyeceklerle sınırlandırılmalıdır. Dikişler varsa, diş hekiminiz tarafından alınması gerekebilir; bununla birlikte, tipik olarak çıkarma gerektirmeyen kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır.

İmplant(lar)ı yerleştirmek için cerrahi prosedürden iyileşme altı aya kadar sürerken, kuron(lar)ın takılması ve oturması iki aya kadar sürebilir. Yine, bu zaman dilimi bireysel vakalara ve tedavilere bağlıdır. Tedavi koordinatörlerinizle takip randevuları, ilerlemenizi izlemek için çok önemlidir.

Uygun bakım yapılırsa, ömür boyu yerinde kalabilir.

Diş İmplant Çeşitleri

60’tan fazla firma dental implant ve/veya bunların üzerine yerleştirilen restorasyonları oluşturmak için kullanılan materyalleri üretmektedir. Sonuç olarak, diş hekimlerinin belirli hasta ihtiyaçları için doğru tedaviyi belirlemek için birçok seçeneği vardır. Bununla birlikte, bir diş hekimi tarafından bir implant prosedürüne tabi tutulursanız, ardından onarım için farklı bir diş hekimine giderseniz, yeni diş hekiminizin önceki diş hekimi tarafından kullanılan malzeme bileşenleri konusunda sınırlı deneyimi olabilir veya bunlara erişimi olmayabilir.

Dental implantlar genellikle onları yerleştirmek için kullanılan prosedür tipine göre sınıflandırılır: iki aşamalı veya tek aşamalı.

İki Aşamalı İmplantlar:  İki aşamalı bir prosedür, implantı çene kemiğine yerleştirmek ve diş eti dokusunu kapatmak (dikmek) için ameliyatı içerir. İyileşmeden birkaç ay sonra, abutment ve geçici restorasyon takmak için küçük bir ameliyat yapılır.

Endosteal (Endosseöz) İmplantlar : Çene kemiğine yerleştirilen endosteal implantlar iki aşamalı implant işlemlerinde en sık kullanılan tiptir. Öncelikle bir köprü veya çıkarılabilir takma dişe alternatif olarak yerleştirilen endosteal implantlar, vida tiplerini (dişli), silindir tiplerini (pürüzsüz) veya kanatlı tiplerini içerir.

Tek Aşamalı Diş İmplantları:  Tek aşamalı bir prosedür, çene kemiğine, diş eti dokusu ile en üst seviyede olacak şekilde çeneye daha uzun bir implantın cerrahi olarak yerleştirilmesini içerir, ardından diş eti dokusu kapatılır (dikilir) implant iyileşme başlığı görünür. Sonuç olarak, birkaç aylık iyileşmeden sonra, başı açığa çıkarmak için küçük bir ameliyata gerek kalmadan abutment ve geçici restorasyon takılabilir.

Subperiostal İmplantlar:  Restorasyonu tutmak için metal implant postu açıkta kalacak şekilde diş eti dokusu içinde çene kemiğine yerleştirilen subperiostal implantlar günümüzde nadiren kullanılmaktadır. Subperiostaller öncelikle yetersiz kemik yüksekliği olan hastalarda protezleri yerinde tutmak için kullanıldı.

Kaplamalar

Çoğu diş implantı titanyumdan yapılmış olsa da, tedavinin uzun vadeli entegrasyonunu ve stabilitesini etkileyen yüzey değişebilir. Gözenekli bir yüzey, işlenmiş bir titanyum yüzeyden daha fazla kemik temasına katkıda bulunur. Diğer yüzeyler arasında kum püskürtmeli veya asitle dağlanmış ve pürüzlü yüzey, mikro yivli veya plazma püskürtmeli titanyum yüzey ve plazma püskürtmeli hidroksiapatit kaplama ve Zirkonya (metal olmayan) bulunur.

Konnektörler

İmplantlar ayrıca kafalarının şekline/tipine göre de kategorize edilebilir. Tüm implantlar, restorasyon ve abutmentin başa bağlanmasını veya vidalanmasını gerektirir. Bu amaçla, üç ana konektör türü vardır:

Dahili Altıgen Konnektörler:  Altıgen şeklinde olan dahili altıgen konektör, restorasyon/abutmentin vidalandığı implant kafasındaki bir açıklıktır.

Harici Altıgen Konnektörler:  Yine altıgen şeklinde olan bu konektörler implant başının üzerindedir.

Dahili Sekizgen Konnektörler: Sekizgen  şeklinde olan bir dahili sekizgen konektör, implant kafasında restorasyon/abutmentin vidalandığı bir açıklığa sahiptir.

İmplant Boyutları

İmplantları sınıflandırmanın başka bir yolu da boyutlarına (platform olarak da adlandırılır) dayanır ve bu da genellikle ağızda nereye yerleştirilebileceğini belirler. Bununla birlikte, her vaka farklıdır ve bireysel boşluk ve kemik mevcudiyeti ihtiyaçları, farklı bir boyutun kullanımını zorunlu kılabilir. Armatürün bir platform boyutu ve uzunluğu vardır, her ikisi de fikstür seçiminde önemli kriterlerdir.

Standart Platform:  Standart diş implantlarının boyutları 3,5 mm ile 4,2 mm arasında değişir. Nispeten daha kısa ve daha dar olan bu implantlar en yaygın olarak ağzın ön tarafına doğru yerleştirilir.

Geniş Platform:  Geniş platform diş implantları, çapları 4,5 mm ile 6 mm arasında değişir ve öncelikle ağzın arkasına yerleştirilir.

Mini veya Dar Gövde: Mini veya dar gövdeli diş implantları, çapları 2 mm ile 3,5 mm arasında değişir ve öncelikle daha büyük bir boyuta uyum sağlamak için diş kökleri arasında yetersiz boşluk bulunan hastalara yerleştirilir. Hastanın kemik yoğunluğu yetersiz olduğunda da yerleştirilebilirler. Nihai geleneksel diş implantları osseointegrasyon yaparken bazen geçici protezler için geçici destek olarak kullanılırlar.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top