Travma (Düşme / Çarpma Vakası)

Süt dişlerinin değişmesi beklenen zamandan önce , alınan bir darbe sonucu daha erken kaybedilmesi durumunu travma olarak adlandırabiliriz. Bu tip durumlarda kazanın nerde yaşandığı (park,ev vs..), dişin bir kısmının kırık olması veya tamamının yerinden çıkması, ailenin diş hekimine ne sürede geldiği çok fazla önem arz etmektedir.

Diş Kırığı nasıl saklanır?

Kırılan veya yerinden çıkan diş canlılığını kaybetmemesi için süt, çocuğun tükrüğü veya anne tükrüğünde diş hekimine gidene kadar muhafaza edilebilir.

Ne kadar sürede diş hekimine gidilmelidir?

Düşme vakasından sonra 30 dk – 1 saat içinde diş hekimine gidilmesi çok önemli bir husustur. Bu süre içerisinde yerinden çıkmış dişler tekrar ağız içinde yerlerine uyumlandırılarak dişin kurtulma şansını yüksek kılar.

Travma sonrası tedaviler nelerdir?

Kırık dişlerde her zaman uzun dönem takip çok önemlidir. Dişlerde renk değişiklikleri, şişlik, ağrı ileriye yönelik oluşabilecek sorunlardır. 6 aylık rutin kontroller bu yüzden büyük önem taşımaktadır.

Splint uygulaması nasıl yapılmalıdır?

Düşme sonrası dişte ki kırığın şekline göre kırık parçanın yapıştırılması veya diş tamamen yerinden çıkmış ise splint tedavisi diye tabir edilen, amiyane tabirle kırılmış bir uzvun alçıya alınması gibi dişler tel yardımı ile 2- 4 hafta arası süre sabitlenir.

çene darlığı (koruyucu ortodontik tedavi)

Diş Çarpışıklığı Problemleri

Diş çapraşıklıkları aileden gelen genetik faktörlere bağlı olmakla birlikte süt dişlerinin erken veya geç düşmesi sonucunda da oluşmaktadır. Ayrıca çocukların birtakım kötü alışkanlıklarının (biberon emme, parmak emme) devam etmesi ön diş bölgesinde dişsel şekil bozukluklarına da sebep olabilir.

Ön diş bölgesinde görülen çarpışıklıklar

Dişlerin çıkması gereken süreden daha uzun süre ağızda kalması sonucu dişlerin üst üste geçmesi gibi bir tablo oraya çıkabilir. Süt dişleri yerine gelecek sürekli dişler için birer rehberdir ve sürekli diş kendi yerine gelirken süt dişinin kökü erir, diş sallanmaya başlar ve düşer, düşmediği durumlarda diş hekimi tarafından müdahale edilmelidir.

Diş üstünden diş gelmesi

Çenelerin darlığı ve erken yaşta görülen kapanış problemlerinde, 8 – 10 yaş arası dar olan çenelerin genişletilmesi mümkündür. Bu tedavinin amacı çocuğun yer darlığının yani dişlerde çapraşık görüntünün erken yaşta tamamen giderilmesini sağlamak veya ileri yaşta görebileceği tel tedavisinin sürecini kolaylaştırmaktır.

kötü alışkanlıkların giderilmesi

 • Parmak ve yalancı meme emme
 • Dil itimi ve yanlış yutkunma
 • Dudak emme ve dudak ısırma
 • Tırnak ısırma ve yeme
 • Ağızdan solunum
 • Diş sıkma gibi alışkanlıklardan çeşitli apereyler yardımı ile kurtulmak mümkündür.

çocuklarda kanal tedavisi

Çocuklarda kanal tedavisi oldukça hassas bir konudur. Süt dişleri bilinenin aksine sürekli dişler gibi köklü dişlerdir, ancak alttan gelen dişin süt dişlerinin köklerini eritmesiyle süt dişleri zamanları gelince kendiliğinden düşerler. Bu süreç içerisinde süt dişlerinin ağızda kalması bizim için çok önemlidir.

Süt dişine kanal tedavisi yapılırsa altından gelecek sürekli diş zarar görür mü?

Süt dişleri alttaki sürekli dişlerden bağımsız dişler olduğu için tedaviside altında ki sürekli dişten bağımsız yapılabilmektedir. Dişteki çürüğün çok ilerlediği, gece ağrısı sıcakta hassasiyet, yemek yerken yüksek hissedilmesi, şişlik gibi durumlarda süt dişlerde kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Dişin erken kaybı meydana gelirse ilerde daha zorlu ve masraflı ortodontik tedaviyle düzeltilmek zorunda kalınabilir.

Kök ucu açık dişlerde kanal tedavisi

Kök ucunun kapanması 1-2 yıllık süreç içinde 1-3-6 aylık kontroller ve pansumanlar sonucu sağlanabilirken , cansız dişte rejeneratif endodonti sayesinde 3 haftalık süreçte başarılı sonuçlar alınmakta ve 6 aylık kontrollere devam edilmektedir.

Sürekli Dişlerde Kanal tedavisi

Sürekli dişlerde ki kanal tedavisi ise dişin kök ucunun kapanıp kapanmaması ile alakalı olarak , yani hastanın yaşına göre değişmektedir. Dişler ağız içinde gözüktükten sonra köklerin oluşması yaklaşık 3 sene kadar sürmektedir. Kök uçları gelişimini tamamlamış dişlerde erişkin hastalarda ki gibi bir yol izlerken kök ucunun açık olduğu dişlerde tedavi süreci daha farkı işlemektedir. İlk etapta dişlerin kök ucunu kapatmak daha sonrasında dişin kanal tedavisini bitirmek gerekecektir.

koruyucu diş hekimliği uygulamaları

Fissür Örtücü Uygulamalar(Dişlerin Çürümemesi için koruyucu uygulamalar)

Dişlerin yüzeylerindeki girintiler ve çıkıntılar yemek artıkları ve mikropların birikmesi için çok uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bu yüzeylerin dolgu benzeri bir malzeme ile (fissür örtücü) diş yüzeyinden hiçbir madde kaldırmadan, aşındırmadan şeffaf bir tabaka ile örtülmesi ( yağmurda şemsiye ile gezmek gibi) oluşabilecek diş çürüklerinin önlenmesinde çok önemli ( % 70-80 )bir koruyucu işlemdir.

FLORLAMA İŞLEMİ

Bir diğer önemli konu ise flourid uygulamaları olmaktadır. Süt ve sürekli dişler 15 yaşına yani dişlerin olgunlaşma yaşına kadar adeta bir sünger gibi yararlı ve zararlı şeyleri emmektedirler. Bu yaşa kadar uygulanan flourid uygulamaları hem diş çürüklerini önlerken hem de dişin yapısına katılıp bir dolgu malzemesinden ziyade dişi dış etkenlere karşı daha uzun süre korumaktadır.

emzirme sürecinde bebeklerde ağız sağlığı için yapılması gerekenler
Anne Sütü ne kadar süre bebeğe verilmelidir.

Çocuk doktorlarının tavsiyesi anne sütünün 2 sene alınması yönündedir, ancak anne sütünün gece alınması hem içeriğindeki şekerin çürük yapıcı etkisi hem gece alınan gıdanın ağız içinde sabah saatlerine kadar kalması hem de uyku durumunda ve emzirme halinde dişi çürükten koruyan tükrüğünde azalması sonucu dişlerin ön yüzlerinde başlayıp renk değişikliği, ağrı ve şişliğe kadar gidebilen bir tablo gözükmektedir. Dişler sürmeye başladıktan sonra ( 1 yaşından itibaren ) akşam yemeğini yedikten sonra dişler fırçalanmalı ve sabah kahvaltısına kadar ilave bir yiyecek özelliklede süt ürünü verilmemeli. Süt ürünleri sabah kahvaltısıyla akşam yemeği arasındaki süreçte tüketilmeli.

biberon çürüğü

İlerleyen yaşlarda biberonla beslenen çocuklarda büyük risk altındadır. Özellikle şeker ilavesiz süt bile çürük yapıcı bir gıdadır. Özellikle gece biberon kullanan çocuklarda görülen yaygın çürük durumu tamamen buna bağlıdır. Sütü doğru zamanda doğru miktarda ve katkısız tüketmeliyiz.

ilk diş çıkarma durumu

Diş çıkarma yaşı

Dişler doğumdan sonraki 6 ay içinde sürmeye başlamaktadırlar. Süt dişleri üst çenede ve alt çenede 10 ar diş olmak üzere 20 adet diş 30. ayın sonunda kadar ağızdaki yerlerini almaktadır.

Hangi diş ne zaman çıkıyor?

Diş sürmelerinde gecikme veya erken sürme çok rastlanan bir durumdur. 1-2 ay içersinde gelen ekstra dişlerin anneye ve bebeğe zarar verilmemesi için alınması uygundur. 1 sene içinde dişlerin gelmemesi durumda diş hekimine başvurmakta yarar vardır.

Diş çıkmadığı durumlarda neler yapılmalıdır?

Büyüme ve gelişimin etkisiyle dişler daha geç yada erken çıkabilirler. Dişlerin sürmelerinde ciddi bir gecikme mevcut ise derhal çocuk dokturunuzla iletişime geçip gereken kontrol ve tetkikleri yaptırmalısınız.

bebeklerde diş ateşi

Viral enfeksiyon (Herpex vb.)

Özellikle küçük çocuklarda (2-5 yaş) bağışıklığın düşmesi veya havuz gibi mikrop bulaşmasına elverişli ortamlardan alınan bu virus diş hekimliğinde çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Viral hastalıkların dişlere etkisi

Diş etlerinde kızarıklık, ağrı, ateş, yemek yiyememe gibi şikayetler ilk belirtileri olabilmektedir.

süt dişlerde renkleşme

Biberon kullanımına, şeker tüketimi sonucu çürük oluşumuna bağlı olmakla birlikte, düşme vakaları sonrasında olabilmektedir.

Bazı durumlarda ise çürükten bağımsız ağız içi bazı bakterilerin sayısının fazla olması dişlerde siyah diş eti bölgesine yakın siyah lekeler olabilmektedir. Ergenlik dönemine kadar devam eden renkleşmeler polisaj işlemi ile temizlenebilmektedir.

alerjik ilaçların ve demir ilaçlarının dişe etkisi?

Kullanılan astım ve alerji ilaçları kullanım sonrası ağızda tükürük miktarının azalmasına bağlı olarak gıdaların dişler üzerine yapışmasına sebep olur. İlaç kullanımı sonrası dişlerin fırçalanması çürük önlemede çok önemli bir yol olacaktır. Bu tür ilaç kullanan çocuklarda koruyucu diş hekimliği uygulamaları ( fissür sealant ve florlama ) şiddetle tavsiye ederiz. Mutlaka çocuk diş hekiminizle irtibata geçiniz.

ilk diş muayenesi ne zaman olmalı?

İlk diş muayenesi altı ay ile bir yaş arasında yaptırılmalıdır.

Çocuğumu ne sıklıkla diş kontrollüne getirmeliyim?

Çocuğunuzun çürük risk düzeyine göre 3 veya 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret ederek, muayene ve gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir.

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Çocuklar ağız ve diş sağlığına ne kadar önem vermesi gerektiğinin bilincinde değildirler. Çocuk diş bakımı özellikle hassas bir konudur. Bu konuda en büyük görev ailelere ve çocuk diş hekimlerine(pedodontistlere) düşmektedir. Bu konuda yapılması gerekenler koruyucu diş hekimliği bünyesi altında toplanmıştır.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top