DİŞ TEDAVİSİNDE AKUPUNTUR UYGULAMA

Son yıllarda diş tedavilerinde uygulanan önemli yöntemlerden olan akupunktur, 5000 yılı aşkın süredir devam eden ve günümüze kadar uzanan, köklü bir geleneğe sahip olan ve uzak doğuya özgü bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Günümüzde modern tıp alanında da uzmanlar tavsiye edilen bir tedavi yöntem halini almıştır. Buna bağlı olarak, diş tedavilerinde de sıkça kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Yan etkilerinin olmaması ve laboratuvarlarda yapılan testlere bağlı olarak kanıtlanmış olan olumlu etkileri ile diş hastalığı yaşayan hastalar tarafından da tercih edilmektedir. Diş hekimleri de gerekli durumlarda hastaların tedavilerine önerdiği uygulamalar arasında yer almaktadır.

Akupunktur Nedir?

Akupuntur, vücutta meydana gelen dengesizlik nedeniyle kaybedilen enerjinin yeniden kazanılması ve enerji dengesinin yerine getirebilmesi için kullanılır. Vücuttaki enerji sistemine bağlı belli noktaların iğne yardımıyla uyarılması, dengesi kaybolan enerji sistemini yeniden dengeye gelmesine olanak sağlamaktadır. Vücudun bazı bölgelerindeki enerji noktalarına çeşitli baskı ile masaj uygulaması yapılarak da akupunktur tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. Akupuntur, vücudun kendini yenilemesi ve bu yolla iyileşmesi sistemine dayanmaktadır.  Vücut dışından herhangi bir kimyasal uyarıcı madde ya da yardımcı ilave maddeye ihtiyaç duymadığı için belki de dünyada kullanılan en eski doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Çin tıbbı bu konuda çok ilerlemiştir ve akupuntur ile yapılan tedavi yöntemine çok sık rastlanmaktadır. Denenmiş ve tüm dünyada olumlu geri dönüşler almış tedavi yöntemlerinden biridir. Akupunktur, diş hastalıklarına yönelik tedavilerde ağrı ve benzeri şikâyetlerin giderilmesinin yanı sıra kalıcı tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır.

Diş Tedavisinde Akupunktur

Akupunktur yöntemi ile anestezi, yüksek olan kan basıncının düşürülmesi ya da sertleşen kasların gevşetilmesi gibi doğrudan uygulamaların yanı sıra diş ile ilgili problemlerde de akupunkturdan verimli sonuçlar alınabilmektedir. Yapılan birçok bilimsel deney, akupunktur tedavisinin vücut sinir sistemini harekete geçirdiği ve kendiliğinden iyileşme sürecine girildiği gözlenmiştir. Diş çekimi sırasında anestezi amacıyla ya da kanal tedavisi sonrasında oluşabilecek ağrıların giderilmesinde de akupunktur yapılabilmektedir.

Diş Tedavisinde Akupunktur Uygulama Alanları

Çene eklemi rahatsızlıklarında, diş cerrahisi ve implant sonrası meydana gelen rahatsızlıklarda, ağrıların giderilmesinde ve diğer türlü diş rahatsızlıklarında akupunktur tedavisi uygulanabilmektedir. Hızlı ve pratik olduğu kadar ekonomik olarak da uygun bir tedavi yöntemidir. Çene eklemlerinde meydana gelen ağrı ve şiş gibi durumlarda, hareket kısıtlılığı yaşayan ve çenesini açmakta zorlanan hastalar olması durumunda, çiğneme esnasında yaşanan kas ağrıları ya da çene, eklemi rahatsızlıkları nedeniyle meydana gelen ve işitme kaybına yol açan sorunlara yönelik tedavilerde ve kulak çınlaması şikayetlerinin giderilmesinde tercih edilen tedavi yöntemlerinden olmaktadır. Diş tedavisinde kullanılan akupunktur yönteminin cerrahi alanlarda da faydaları bulunmaktadır. İmplant işlemi sonrası dokularda oluşan duyarlılık, uyuşukluk ve ağrı gibi durumlarda da akupunktur tedavisine başvurulabilmektedir.

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Problemlerinde Akupunktur

Sebebi anlaşılabilen ya da anlaşılamayan diş ağrılarının yanında aşırı diş sıkılması ve gıcırdatma gibi problemlerin de tedavisinde tercih edilebilen yöntemdir. Bunun yanında,  ağız kuruluğu, horlama gibi tükürük problemlerinde de akupuntur tedavi yöntemi uygulanabilmekte ve olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Sonuç olarak; diş hekimi korkusundan diş, eklem ve çene problemlerine kadar birçok konuda akupuntur tedavi yöntemi uygulanmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır.

E-Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!

Doktorunuza Sorun

Bu formu doldurarak sorunuzu doktorunuza ulaştırabilirsiniz. Sorunuz bize ulaşır ulaşmaz ALTINDENT ekibi sizinle iletişime geçecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümleri

En sık karşılaşılan Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri ve Çözümlerini ALTINDENT Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hekimleri cevaplıyor. En sık karşılaşılan sorular ve cevapları bu bölümde bulabilirsiniz.

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Var mı?2022-01-25T03:14:57+01:00

Ortodontik tedavi ihtiyacınızı sadece diş hekimi veya ortodontist belirleyebilir. Kapsamlı medikal ve dental özgeçmişiniz , ağız ve diş muayenesi , çene modellerinizin oluşturulması ve özel bazı röntgen filmleri ve fotoğrafınızın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türü belirlenebilir. Aşağıdakiler mevcutsa ortodontik tedaviye ihtiyacınız olabilir:

 • Overbite, üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.
 • Underbite alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.
 • Crossbite (çapraz kapanış) alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.
 • Openbite (açık kapanış) üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.
 • Boşluklar diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.
 • Çapraşıklık çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.
Dişeti iltihabı nasıl başlar?2022-01-24T12:13:43+01:00

Dental plak da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti hastalığının bu erken dönemine ‘gingivitis’ denir. Gingivitis aşamasi Resim 1’de görüldüğü gibi hafif kızarıklıkla kendini belli edebileceği gibi görüntü olarak daha hafifte olabilir.

Gençlerin Dişleri ile ilgili Bilmesi Gerekenler nelerdir?2022-01-25T03:13:20+01:00

Diş problemleri, gençlik yıllarında ortaya çıkabilir. Ağız sağlığını etkileyen konular hakkında bilgi sahibi olmak doğru kararları vermeyi kolaylaştırır.

 • Ortodonti — Çarpık dişlerini veya düzgün olmayan çene hizalamasını düzeltmek için, 13 yaşından küçük gençlerin çoğunun ve 13-19 yaşları arasındaki gençlerin diş telleri takması gerekebilir. Birbirine uyumlu temas etmeyen dişlerin temiz kalması daha zordur, erkenden kaybedilme ihtimalleri daha yüksektir ve çiğneme kasları üzerinde ekstra strese neden olurlar. Ortodontik muayene sonucunda, diş teli takılmasına ihtiyacınız olup olmadığını ve nasıl bir tedavinin sizin için doğru olduğunu belirlenecektir. Diş teli takıyorsanız, dişlerinizi uygun şekilde temizlemek için daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Ağız Koruyucuları — Spor yapıyorsanız, ağız koruyucuları gülüşünüzü korumak için çok önemlidir. Bu cihazlar genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırılmalarını, dudakların kesilmesini ve ağzınızda başka bir hasarın meydana gelmesini önleyecek şekilde tasarlanırlar. Alt çenenizde diş teli veya diğer sabit diş protezi (örneğin köprü) varsa, diş hekiminiz bu dişler için de bir ağız koruyucu önerebilir.
 • Beslenme — Beslenmenin diş sağlığınızdaki rolü çok önemlidir. Birçok gıda ve içecekte bulunan şekerler ve nişastalar, diş minesini tahrip eden, plak oluşumunu destekler. Yediğiniz ve içtiğiniz atıştırma sayısını azaltınız – şeker veya nişasta içeren yiyecek ve içecekleri her tüketişinizde, dişleriniz, 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca asit saldırısına maruz kalır. Beş gıda grubunu içeren dengeli bir beslenme ile, diş sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. Atıştırmak için; peynir, çiğ sebzeler, sade yoğurt veya meyve gibi besleyici gıdaları tercih edin.
 • Sigara — Sigara içmiyor veya tütün çiğnemiyorsanız, başlamamanızda fayda var. Diğer sağlık problemlerine ek olarak , sigara dişlerinizi ve dişetlerinizi lekeleyebilir, dişleriniz üzerinde oluşan tartarı boyayabilir ve nefesinizin kötü kokmasına neden olabilir. Uzun vadede tütün, sigara ve puro çiğnenmesi, ağız kanseri ve dişeti hastalığının gelişme riskini arttırır. Tütün kullanıyorsanız, bunun diş hekiminiz ve doktorunuza söyleyin ve karşılaştığınız herhangi bir ağız problemini onlara söylediğinizden emin olun.
 • Ağız Piercingi — Popüler olmasına rağmen, ağızpiercingi enfeksiyonlar, kontrol edilemeyen kanama ve sinir hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gevşeyen çivileri, veya halkalardan dolayı boğulabilirsiniz ve metal takı da dişleri çatlatabilir ve dişetlerinize zarar verebilir. Ağız piercingi yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu diş hekiminize söyleyin , en güvenli şekilde yapmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeme Bozuklukları — Hem bulimia (aşırı yeme ve kusma) hem de iştahsızlık (kusmaya yol açan aşırı kilo alma korkusu), diş minesini aşındırarak, dişlerin görünümünü doğrudan etkileyen ciddi bozukluklardır. Bir diş hekimi, kötü bir durumdaki diş minesini düzeltebilirken, – kendi kendini kontrol gibi psikolojik sorunların ele alınmasını gerektiren potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan – yeme bozukluğunu tedavi edemez. Yeme bozukluğunuz varsa – veya sizde böyle bir şey olabileceğini düşünüyorsanız – doktora başvurun.
Dişlerimin Daha Beyaz Görünmesini Nasıl Sağlarım?2022-01-25T03:13:53+01:00

Diş hekimi tarafından yapılan temizlik, gıda ve tütünün neden olduğu dış yüzeydeki lekelenmeyi temizler. Beyazlatıcı ajan içeren bir diş macunu kullanımı da diş hekimi ziyaretleri arasında bu yüzey lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olabilir. Eğer lekeler uzun yıllardır mevcutsa , bu inatçı dış yüzey lekelerini çıkartmak için dişlerinizin profesyonel olarak beyazlatılması gerekebilir.

İç lekeler, beyazlatılabilir dolgu yapılabilir veyakaplanabilir (kuronlanabilir). Bu yöntemlerden her biri güvenli ve etkili olmasına rağmen, diş hekiminiz dişlerinizin durumu ve elde etmek istediğiniz sonuçlara bağlı olarak sizin için uygun olan tedaviyi önerecektir.

Görüntülü Görüşme ve Klinik Randevusu

Online Randevu Sistemi

testimonial-1-female

“Hizmet Kalitesi Mükemmel”

İsvec’den geliyorum gelmeden önce çok düşündüm, Antalya’ya gelme karari aldim ve gelip gördukten sonra cok doğru karar verdigimi düşündüm. Havaalanindan beni karsilama ve otele birakma ve otelden klinige servis yapmalari samimiyetleri ve güler yüzlü olmalari beni cok mutlu etti. Doktorlar cok profesyonel ve son teknolojiye sahipler.

ALTINDENT ailesine çok teşekkür ederim

Shona Jones

Go to Top